Na území Bystrej, kde druhý deň horí les, nebola spracovaná kalamita

V katastri obce Bystrá v Breznianskom okrese, na kopci Veľký Gápeľ, kde v pondelok (8. 7.) popoludní rozsiahly požiar zachvátil lesné porasty, nebola spracovaná kalamita. Upozornil na to v utorok Pavel Machava, vedúci odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR so sídlom v Banskej Bystrici.

Na území Bystrej, kde druhý deň horí les, nebola spracovaná kalamita
Foto: TASR – Prezídium HaZZ

„Ide o lokalitu, kde bola v roku 2004 rozsiahla veterná kalamita, ku ktorej sa pridala aj podkôrniková. Napriek opakovaným snahám lesníkov úrady nepovolili jej spracovanie. Výsledkom podkôrnikovej kalamity bolo viac ako 140.000 metrov kubických zoschnutých stromov na rozlohe 240 hektárov”

– tvrdí Machava.

Okolie kopca Veľký Gápeľ predstavuje extrémne neprístupný terén, kde sa nachádzajú ochranné lesy, preto tam lesníci v minulosti nevykonávali hospodársku ťažbu.

„Nespracovaním kalamity ostalo v lesoch obrovské množstvo suchých stromov. Tie predstavujú veľké nebezpečenstvo vzniku požiarov. Preto apelujeme na odstraňovanie následkov kalamít, aj keď ide o územia národných parkov. Nerobíme tak pre zisky z predaja dreva, ale preto, aby sme uchránili lesy pred požiarmi”

– zdôraznil generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Podľa Machavu pri hasení požiaru sú lesníci hasičom nápomocní. Zapožičali im špeciálne vaky, tzv. jazierka, ktoré slúžia na dopravu vody do ťažko prístupného terénu.

Viac ako 80 profesionálnych a dobrovoľných hasičov s 32 kusmi techniky pokračuje v utorok od skorých ranných hodín v hasení požiaru. Oheň zachvátil les v pásme nad kosodrevinou na ploche asi päť hektárov.

Tasr