Najvyšší súd sa má v pondelok zaoberať odvolaním starostu Dolného Chotára Františka Doru

2022. July 9. - 09:54

Najvyšší súd (NS) SR sa má v pondelok (11. 7.) zaoberať odvolaním starostu Dolného Chotára Františka Doru. Pojednávanie sa uskutoční v priestoroch Justičného paláca na Krajskom súde v Bratislave. TASR to potvrdila hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Najvyšší súd sa má v pondelok zaoberať odvolaním starostu Dolného Chotára Františka Doru
Foto: Paraméter archív

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) minulý rok neprávoplatne odsúdil Františka Doru na 25-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Uznal ho za vinného z objednávok viacerých vrážd, činnosti v prospech zločineckej skupiny sátorovcov i ekonomickej trestnej činnosti. Starosta Dolného Chotára dostal tiež trest prepadnutia majetku i trojročný ochranný dohľad. Súd uznal za vinných aj ďalších troch obžalovaných, v prípade jedného upustil od uloženia trestu.

Súhrnný 25-ročný trest dostal aj František Dora mladší. Syn starostu Dolného Chotára je vinný z objednávky dvoch vrážd a ekonomickej trestnej činnosti.

Senát ŠTS odsúdil za vykonanie dvoch vrážd a za drogový prečin Ladislava Alföldiho na 25-ročný úhrnný trest. V prípade Rolanda Szamaránszkeho, ktorý sa mal podieľať na vykonaní jednej z objednaných vrážd, súd upustil od uloženia trestu. Roland Szamaránszky bol už skôr odsúdený na 18 rokov. Všetci si majú odpykať svoje tresty v ústave s najprísnejším stupňom stráženia.

František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszky čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Účelom vrážd malo byť umlčanie tzv. bielych koní.

Niektoré svoje obete mali zastaviť pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich mali presunúť do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju mali zaškrtiť.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov.

TASR