Nitransky podnikateľ Norbert Bödör popiera, že by prijímal úplatky

2020. July 9. - 15:19

Nitriansky podnikateľ Norbert Bödör popiera, že by spáchal skutok prijímania úplatkov v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Podnikateľ bol minulý piatok (3. 7.) zaistený v rámci policajnej akcie Dobytkár a prepustený na záver víkendu.

Nitransky podnikateľ Norbert Bödör popiera, že by prijímal úplatky
Foto: TASR – Martin Baumann

"Takýto skutok sa nikdy nestal. Zároveň som požiadal vyšetrovateľa prostredníctvom svojho obhajcu o ďalší výsluch,"

uviedol obvinený podnikateľ pred senátom Najvyššieho súdu (NS) SR. Senát rozhoduje o sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ktorý v nedeľu (5. 7.) Norberta B. do väzby nezobral.

Rozhodnutie sudcu ŠTS Michala Trubana pokladá prokurátor ÚŠP za nesprávne. Existuje podľa neho dostatočná obava v pokračovaní v trestnej činnosti zo strany obvinených.

Podľa obhajcu Adriána Kuceka sťažnosť prokurátora neobsahuje žiadne iné skutočnosti, aké predložil sudcovi ŠTS v nedeľu. Prokurátor sa podľa neho snaží vyfabrikovať dôkazy, nevysporiadal sa s časťou námietok. Nie je identifikované doteraz miesto a ani čas, kedy mal obvinený prevziať finančné prostriedky. Prokurátor ÚŠP je podľa neho v dôkaznej núdzi a fabuluje.

V kauze existuje len jeden nepriamy svedok. Neexistujú dôvody väzby, jeho klient od počiatku spolupracuje s políciou a od pondelka (6. 7.) bol vyzvaný dva razy políciou aby odovzdal veci, ktoré by mohli byť dôkazmi.

Predseda senátu uviedol z niekoľkotisícového spisu len jeden z približne 40 prípadov, kde mal prevziať obvinený 20 percent úplatku zo sľúbenej dotácie zo strany ďalšieho obvineného, bývalého výkonného riaditeľa PPA Ľubomíra P. Sprostredkovateľom mal byť ďalší obvinený a v piatok zadržaný podnikateľ Patrik K. Toho sudca Truban do väzby v nedeľu vzal. Obvinený podal voči rozhodnutiu sťažnosť a o nej bude NS SR rozhodovať v piatok (10. 7.) na neverejnom zasadnutí.

TASR