NS SR sa zaoberá odvolaním v prípade člena gangu sátorovcov Františka Z.

Trojčlenný senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) sa v utorok na svojom verejnom zasadnutí zaoberá odvolaním v prípade neprávoplatne odsúdeného člena gangu sátorovcov Františkom Z. Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, ho koncom marca v procese s ďalšími členmi zločineckej skupiny odsúdil na 23 rokov. Františka Z. na proces neeskortovali, dal súhlas advokátke na pojednávanie v neprítomnosti.

NS SR sa zaoberá odvolaním v prípade člena gangu sátorovcov Františka Z.
Foto: Parameter

NS SR 8. októbra sprísnil tresty štyrom členom tejto skupiny.

Pavel Vlčko si odsedí vo väzení 25 rokov a Rolandovi Szamaránskemu a Andorovi Márikovi súd uložil výnimočný trest odňatia slobody vo výmere 18 rokov. Všetkých troch zaradil do ústavu s maximálnym stupňom stráženia. Súd potvrdil trest Kristiánovi Kádárovi, ktorý si odsedí 25 rokov. Všetkým štyrom navyše uložili aj trest prepadnutia majetku. ŠTS v marci okrem vyššie spomínaných odsúdil na 22 rokov Zsolta N., prezývaného Čonty, ktorý bol pravou rukou Sátora.

Jeho bývalý ochrankár a šofér pred ŠTS spolu s niekdajšími komplicmi čelil obžalobe z viacerých starých vrážd a hneď v úvode procesu vlani v máji urobil vyhlásenie o vine. Skupina bola obžalovaná z 12 skutkov.

Pôsobila na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchala násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidoval aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska. Medzi najbrutálnejšie popravy, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporciovali. Rovnako brutálna bola aj vražda bosa gangu Ľudovíta Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto.

Medzi odsúdenými na 17 rokov je aj expolicajt Boris Drevenák, ktorý vinu popiera a stále je na úteku. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície.

„Rozsudok vnímam ako spravodlivý a zákonný. Je za nami prvá etapa kauzy sátorovci. Je potrebné pochváliť vyšetrovací tím, ktorý naďalej usilovne pracuje. Vykopali sme ďalších desať tiel, takže určite budú ďalšie obžaloby, ďalší obvinení. Kauza sátorovci pokračuje”

– reagoval po vynesení marcového verdiktu prokurátor ÚŠP. Podľa neho je viac než pravdepodobné, že niektorým odsúdeným sa tresty ešte zvýšia, keďže môžu byť obžalovaní i za ďalšie vraždy. Pribudnú aj tzv. ctihodní občania, ktorí pôsobili v komunálnej politike, či ďalší, ktorí si objednali u tohto gangu vraždy.

TASR