Obvinený Norbert B. v kauze Dobytkár nejde do väzby, rozhodovalo sa 10 hodín

2020. July 6. - 09:37

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nevzal v nedeľu do väzby nitrianskeho podnikateľa Norberta B. Informoval o tom prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ako dodal, jeho návrhu na väzobné stíhanie sudca vyhovel iba v prípade Petra K.

Obvinený Norbert B. v kauze Dobytkár nejde do väzby, rozhodovalo sa 10 hodín
Foto: TASR – Ján Krošlák

Prokurátor žiadal pre oboch mužov väzbu z dôvodu, aby nemohli pokračovať v trestnej činnosti a aby nemohli ovplyvňovať svedkov na slobode, prípadne inak mariť vyšetrovanie. Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti v súvislosti s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v Pôdohospodárskej platobnej agentúre za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Norberta B. zo súdu krátko pred 21.00 hod. odviezol jeho advokát. Obvinený sa pred médiami kryl kapucňou a na otázky nereagoval.

"Sudca neakceptoval návrh prokurátora a prepustil môjho klienta zo zadržania na slobodu. Zdôvodnenie bolo pomerne obsiahle, musíme si to naštudovať. Dá sa to aj tak povedať, že bola dôkazná núdza vo vzťahu k osobe môjho klienta,"

konštatoval advokát Adrián Kucek po 10 hodinách rozhodovania. Norbert B. vinu popiera.

Ako spresnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, Norberta B. sudca prepustil zo zadržania na slobodu, nakoľko podľa neho nebola preukázaná dôvodnosť trestného stíhania obvineného za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Rozhodnutie nie je právoplatné. Ako uviedol prokurátor ÚŠP, v prípade nitrianskeho podnikateľa podal voči rozhodnutiu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR. Ten bude rozhodovať aj o sťažnosti Petra K. proti rozhodnutiu o vzatí do väzby.

Norberta B. zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v piatok (3.7.) večer v rámci akcie Dobytkár.

Polícia v piatok informovala, že v rámci tejto akcie na celom území Slovenska NAKA vykonala zaisťovacie úkony a vzniesla obvinenie voči trom fyzickým osobám a dvom právnickým osobám za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

TASR