Opatrenia sa od piatka uvoľnili, zákaz vychádzania platí už len v noci

2021. December 17. - 10:04

Na Slovensku sa od piatka uvoľnili protipandemické opatrenia. Zákaz vychádzania je už len v nočných hodinách od 20.00 do 5.00 h. Naďalej platí núdzový stav, ako aj zákaz pokojne sa zhromažďovať v počte nad šesť osôb, okrem tých žijúcich v jednej domácnosti. 

Opatrenia sa od piatka uvoľnili, zákaz vychádzania platí už len v noci
Ilustračná fotka: Parameter – András Á. Cséfalvay

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že netreba prepadať ilúzii, že s uvoľnením opatrení prichádzajú lepšie časy a možno stratiť ostražitosť. Pripomína, že epidemiologická situácia je stále veľmi vážna a nie je jasné, ako sa bude v populácii správať variant nového koronavírusu omikron. Ľudí preto žiada, aby zvážili osobné návštevy obchodov a povolených podujatí. Zdôrazňuje aj nevyhnutnosť chrániť sa v interiéroch respirátormi. Prevádzkovateľov žiada, aby k dodržiavaniu nastavených podmienok pristupovali zodpovedne.

Výnimkami z nočného zákazu vychádzania je napríklad cesta do a zo zamestnania, zdravotná starostlivosť či cesta do niektorých obchodov. Z vládneho uznesenia tiež vyplýva, že výnimka platí aj na cestu na účel starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného či na vycestovanie do zahraničia.

Po zmene opatrení sa od piatka môžu v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19) otvoriť aj múzeá, galérie, výstavné siene a knižnice. Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR sú povolené výlučne individuálne prehliadky s kapacitným obmedzením jedna osoba na 25 štvorcových metrov.

V režime OP sa od piatka môžu otvoriť aj všetky prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo. Za dodržania podmienok môžu byť od 5.00 do 20.00 h otvorené prevádzky fitnes, prevádzky zariadení starostlivosti o ľudské telo a reštaurácie a wellness v hoteloch, avšak len pre ubytovaných.

K povoleným podujatiam profesionálnych športových súťaží pribudli od piatka aj extraligové súťaže mužov i žien vo florbale. Tiež tréningy športových klubov registrovaných pod športovými zväzmi, pričom všetci účastníci budú v režime OP. V rovnakom režime môžu otvoriť vonkajšie športoviská. Povolili sa aj hromadné podujatia nevyhnutné na výkon činnosti športových reprezentácií SR so súhlasom ministerstva školstva.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: