Ozval sa svedok Lehel Horváth, ktorý skoncoval s Lajosom Sátorom

Rozhovor s Lehelom Horváthom, ktorého svedecká výpoveď dopomohla k zatknutiu členov Dunajskostredskej mafie.

Ozval sa svedok Lehel Horváth, ktorý skoncoval s Lajosom Sátorom
Fotó: Parameter
 • V roku  1997 vypukla v Dunajskej Strede mafiánska vojna. O rok neskôr už zločineckú skupinu pod vedením Milana Šipoša a Lajosa Sátora vytlačil klan Pápaiovcov z okresu, a tak sa Šátorovci museli uchýliť  do susedného Maďarska.
 •  
 • V roku 1999 došlo v Dunajskej Strede k najkrvavejšej masakre, pričom bolo zabitých 10 ľudí. Cieľom tohto útoku bolo, aby sa zločinecká skupina pod vedenímm Lajosa Sátora mohla vrátiť do mesta a vziať si späť kontrolu.
 •  
 • Mocenský prevrat však nedopadol najlepšie. O rok neskôr už časť skupiny obvinili zo spáchania krvavého útoku. Niektorí skončili za mrežami, iní – medzi nimi aj „vodca“ Sátor -  boli nútení utiecť.
 •  
 • V roku 2005 sa obvinení strojcovia útoku Szilárd Raisz a jeho brat Csaba dostali z vyšetrovacej väzby na slobodu, následne v roku 2008 aj oni zmizli. Ich pozostatky našla polícia až v roku 2011 neďaleko Dunajskej Stredy, v obci Čótfa, na pozemkoch Lehela Horvátha.
 •  
 • Do mája 2016 bolo relatívne ticho v súvislosti s mafiánskymi udalosťami, bývalí členovia mafie si nerušene užívali rosztrúsení po Žitnom ostrove. Až  kým z ničoho nič polícia v rámci veľkej razie zadržala 9 členov skupiny (jeden z nich už medzičasom spáchal vo väzení samovraždu). Vysvitlo aj to, že Lajos Sátor je už tiež roky mŕtvy.
 •  
 • K dolapeniu a zadržaniu členov zločineckej bandy prispela svedecká výpoveď Lehela Horvátha, ktorý sa sám obrátil na políciu. Horváth sa doteraz médiám k teto veci nevyjadroval.  Teraz však prinášame jeho autentickú výpoveď v rámci rozhovoru, ktorý poskytol redaktorovi nášho portálu.

V médiách sa objavilo mnoho dohadov o tom, že na Vašom pozemku sa nachádza viacero mŕtvol.  Viete nám povedať, koľko ich tam vlastne je?

Lehel Horáth (LH): Vlastne sú tam dve mŕtvoly. Noviny stále zavádzajú a klamú, keď píšu že ich je tam štyridsať, alebo aj šesťdesiat. Niekde som sa minule dočítal, že by ich tam malo byť vraj až 400!

 

Ale už aj v roku 2011 sa našli dve mŕtvoly (telá dvoch zabitých bratov Szilárda Raisza a jeho brata Csabu, ktorí zmizli v roku 2008 – pozn. red.)

Áno, okrem tých dvoch teraz ďalšie dve. Takže dokopy štyri. Ak by na mojom pozemku bolo viac mŕtvol, tak by ich asi policajti našli. Bolo ich tam toľko koľko som povedal. Nie je ich tam viac. Neviem o ďalších, že by tam boli. Teda nie štyristo, ani štyridsať mŕtvol, ale len štyri.

 

Ako sa tam dostali telá Szilárda a Csabu Reiszovcov?

Zastrelili ich Csonti spolu so Šátorom v Csontiho dome vo Vrakúni (k vražde došlo v roku 2008 – pozn. red.). Odtiaľ ich rovno doniesli ku mne a keď som sa večer vrátil domov, oni tam už boli s mŕtvolami. Sátor mi povedal, aby som ich zahrabal bagrom. Ak by som to vtedy neurobil, dnes by som bol pochovaný už aj ja. Bol som vtedy v takom stave, že som rozbagroval vodovodné potrubie, všetko...Človek v takej situácii nemá inú možnosť. Im to  bolo jedno, či o jedného viac či menej. Sátorovi to nerobilo problém. On už zabil hocikoľko ľudí.

 

Polícia doteraz neobjasnila verejnosti totožnosť dvoch mŕtvol, ktoré sa našli na jar na Vašom pozemku.  Poznali ste tých ľudí?

Nepoznal som ich, nevedel som kto sú to. O jednom dnes už viem, kto to bol, ale o druhom dodnes nič neviem.

 

V súvislosti s vraždou Sátora dodnes nie je vznesené obvinenie, ale podľa uniknutých informácií s policajných spisov mal ísť Sátor v roku 2010 na Váš pozemok naplniť plynové flaše. Následne bol zavraždený. Stalo sa to takto?

Áno, bolo to tak.

 

Aj to je pravda, že so Sátorom mal skoncovať vtedy Krisztián Kádár, ale on to z nejakého dôvodu neurobil, tak ste  Sátora zastrelili Vy osobne?

Je to tak. Aj toto je pravda. Toto  všetko som povedal aj na polícii, všetko čo viem. Vypovedal som aj o ďalších veciach. Usvedčujúce priznanie som dal  na seba aj vo viacerých ďalších veciach.

 

Šátorova vražda sa usutočnila podľa plánu Krisztána Kádára?

Samozrejme. Všetko naplánovali spoločne so Zakalom. Oni chceli zabiť Lajosa Sátora. Ja som vlastne ani nemal dôvod, aby som to urobil. Aj v tomto prípade som sa dostal do situácie, že som nemal na výber. Sátor nemal problém so zabíjaním. On zabíjal ľudí, ako iný muchy. Toľko znamenala preňho vražda.

 

Krisztián Kádár sa rohodol až v poslednej chvíli, že zostane nečinný, alebo to bola súčasť jeho plánu?

Neviem, čo sa v ňom vtedy odohrávalo. Sám neviem, či to bol jeho plán, aby som sa dostal do takejto situácie, alebo to bola čisto náhoda. Možno bol na to schopný, aby to takto zahral, ale sám neviem povedať, či to urobil takto úmyselne.

 

Prečo ste boli nútený stlačiť spúšť? Prečo bolo potrebné, aby ste zastrelili Sátora?

Lebo zbadal Kádára. Neviem odhadnúť, či to bola náhoda, ale vyhodnotil som situáciu, že nemám inú možnosť. Ak by sa situácia vyostrila, Sátor by začal strielať.

 

Čo ste potom urobili s telom?

Zakopali sme ho do vopred pripravenej jamy, ktorú som sám vykopal. Bager zabezpečil Krisztián, ja som nemal taký stroj. Všetko vlastne naplánoval on. Bolo to v jeho záujme urobiť to, lebo ak by ho Krisztián nezabil,  Sátor zabije jeho. Aspoň to tak vyzeralo. A táto skutočnosť viedla k tomu, že to spolu so Zakálom naplánovali.

 

Aj František Zakál bol pri tom, keď sa to stalo?

Vtedy tam nebol.

 

Napokon však telo Sátora nezostalo tam, kde ho zakopali.

Nie, nenechali ho tam. Po dvoch-troch dňoch ho spolu so mnou vykopali a zobrali k Zakálovi.

 

Keď ste vyberali telo Sátora, vtedy ste už vedeli, že polícia bude hladať pozostatky Raiszovcov práve na Vašom pozemku?

Tak si to pamätám, že keď policajti vybrali telá Raiszovcov zo zeme, telo Sátora tam ešte bolo. Až potom vysvitlo, že policajti by mali prísť ku mne ešte hľadať, takže až potom boli odstránené pozostatky Sátora. Aspoň tak si pamätám postupnosť.

 

V máji tohto roku však ani u Zakála v Čičove nenašli to telo.

Nie. Zakál ho pravdepodobne odtiaľ odniesol.

 

Viete o tom, kde sa pôvodne v Čičove malo nachádzať to telo?

Ja som ho tam zobral spoločne s Kádárom a Zakálom. Ja som ho tam vyložil a potom som odišiel.  Ale zjavne som vedel, kde ho beriem, tak som to miesto ukázal aj polícii.

 

Brali ste ho k domu v Čičove, kde v máji polícia urobila raziu?

Áno, je to tak.

 

Nemal aj Csonti niečo spoločné s vraždou Sátora?  Neskôr sa totiž skôr on pasoval za šéfa mafie, ako samotný Kádár.

Csonti bol vždy pravou rukou Sátora. Spolu boli zapletení vo všetkom, vo  viacerých „zaujímavých“ záležitostiach, vraždách. Csontiho preto volali, volajú blázon, lebo je to skutočný blázon. Vyhlásil sa za šéfa, a potom sa na šéfa aj hral. Ale pravdupovediac  tu už nebola žiadna Sátorova skupina, alebo iná skupina. Nikto nebral ohľad na nikoho. Ja som to aspoň takto videl.

 

Takže Kádár aj Csonti si robili po svojom?

Kádár aj Csonti už vtedy zabíjali ľudí, keď ešte ani „nepatrili“ k Sátorovi. A keď sa spojili so Sátorom, tak im už všetko bolo jedno. Mňa zavliekli medzi takýchto ľudí. Mal som dve možnosti: buď im splním, to čo chceli, alebo zomriem. Mám sedem detí, tak som nemal inú možnosť. Vedel som, že ma zabijú, ak neurobím to, čo chcú.

 

Vráťme sa ale do roku 2008. Prečo chcel Sátor odstrániť Szilárda Raisza a jeho brata Csabu?

Mohol mať k tomu viacero dôvodov. Bol tam ten Molnár (Jozef Molnár, bývalý šéf kriminálnej polície v Galante – pozn.red.), ten bývalý policajt. Je to jeden zákerný, hnusný, falošný človek. Tento Molnár doniesol z kriminálky Sátorvi nejaký list, v ktorom malo byť, že Szilárd sa chystá uzavrieť nejakú dohodu o vine  a treste ohľadom tej vraždy desiatich ľudí v Dunajskej Strede.  V tom čo tam porozprával, mal byť usvedčujúci dôkaz voči Sátorovi. Toto bol skutočný  motív pre Sátora, aby ich odstránil.

Ináč  Sátor mohol byť preto tak dlho na úteku, lebo od Molnára dostával vždy čerstvé informácie, čo sa udialo na polícii.  Tu nebola žiadna možnosť  udať niekoho, alebo podať výpoveď. Jednoducho sa to nedalo urobiť.

Tu je príklad, keď sa Szilárd Raisz o to pokúsil. Molnár však hneď informoval Sátora. Preto sa tak rozhodol, že oboch bratov zavraždí. Nemal odvahu zabiť len Szilárda, lebo sa bál, že jeho brat Csaba by ho pomstil.

 

Vy ste osobne boli členom tzv. Sátorovej zločineckej skupiny?

Nie. Nikdy som ním nebol. Spočiatku som bol spriaznený s Andorom Reiszom. To on ma v skutočnosti vtiahol do celého. Udialo sa vtedy zopár vecí, kvôli ktorým sa mi neskôr Andor vyhrážal, že okúsim Sátorov hnev. Mal som z nich strach. Som si istý, ak by som sa Sátorovi nepodvolil, zabil by ma tak, ako zabil tisícky iných ľudí.

 

A komu začal prekážať Andor Reisz?

Každý sa stal pre Sátora nepohodlným. Boli tam problémy s peniazmi a podľa mojich vedomostí aj Reisz plánoval niečo také, že zabije Sátora. Ale že čo je pravda...Toľko bolo už vtedy lží, každý každému klamal, ja sám som často už neveddel, aká je pravda.

 

Nakoniec aj Andora Reisza „odstránili“ na Vašom pozemku. Jeho telo zošrotovali a roztrúsili v rieke. Ak ste si boli tak  blízky, prečo ste s tým súhlasili?

No preto, lebo keby som Sátorovi oponoval, tak idem aj ja...Toto je nepochopiteľná situácia. Ale kto poznal toho človeka, ten vie, čoho bol schopný. Všetkého. To, že niekoho zabije, bola preňho úplne normálna vec. Bol toho schopný z minúty na minútu. Podľa mňa ma nezabil len preto, že buď na to nemal čas, alebo že som mu práve robil nejakú službu a z toho dôvodu ma nechal žiť. To bolo o tom. Zabil každého, koho len chcel, a keby nezomrel, robil by to dodnes.

 

Aká bola Sátorova motivácia? Veď kvôli obvineniam, ktoré boli voči nemu vznesené, by sa  do „normálneho života“ už nikdy nemohol vrátiť.

Môžem prezradiť veľmi zaujímavé veci, napríklad to, že sa stretával s vysokopostaveným úradníkom. V čase, keď bol na úteku, sa s ním stretol aj osobne, pričom prejednávali spôsob jeho návratu domov. Snažil sa mu vybaviť návrat, samozrejme cez Molnára. Vo všetkom mu pomáhal práve Molnár.

 

A kde sa Sátor ukrýval tých 9 - 10 rokov?

Bol tu v okolí. Možno sa to zdá neuveriteľné, ale on sa tu potuloval tak, ako ja, či hocikto iný. Pohyboval sa tu slobodne, ako vták. Presne však neviem, ale niekde v okolí Bratislavy mal prenajatý dom, kde býval. Odtiaľ sem chodil, vtedy, keď sa mu zachcelo.

 

Podľa vzneseného obvinenia voči nemu figuruje aj istá ilegálna továreň na výrobu cigariet v Orechovej Potôni, čo ale asi nebol jediný zdroj jeho príjmov. Odkiaľ čerpal Sátor financie počas tých 10-ich rokov schovávania sa?

No veď tam má tu Juciku (Judit Csörgőová je majiteľkou a konateľkou vo viacerých firmách, ako aj manažérkou zápasníckeho klubu v Gabčíkove. Do 11. augusta 2016 bola taktiež predsedníčkou miestneho klubu  strany MOST-HÍD v Gabčíkove, avšak po vznesení obvinnenia voči nej, okresné predsedníctvo strany jej pozastavilo členstvo v strane – pozn.red.). Oni spolu žili a taktiež podnikali v oblasti stavebníctva...Avšak počas tohto obdobia Sátor vykonával aj nájomné vraždy, za čo mu samozrejme platili.

 

Dnešný rozhovor je Vašim prvým, ktorý ste dali médiám. Prečo ste sa rozhodli, že budete verejne hovoriť o týchto veciach?

Policajtom som už povedal pravdu, lebo som nemal inú možnosť. Teraz už každý vypovedal, každý je za mrežami, takže už nemám dôvod báť sa hovoriť aj na verejnosti.

 

Csonti je však stále na slobode.

Áno, Csonti je obrovská hrozba. Csonti je skutočne veľký zabijak. Je to skutočný, profesionálny vrah. Spoločne so Sátorom vykonali množstvo nájomných vrážd.  Stalo sa to ešte pred 10 - 15 rokmi, keď sa niekomu s rehotom vystatoval, že skoncoval už so svojou tridsiatou obeťou.

 

Takže ešte stále je tu jeden faktor, ktorého by ste sa mali obávať.

Áno. Ale stále je tam ešte aj ten Haris (Maďar Haris „Turek“ Sándor je niekdajší spoločník Lajosa Sátora. U neho sa schovávali členovia Sátorovho gangu, keď v roku 1998 museli utiecť do Maďarska pred hrozbou Pápayovho klanu – pozn.red.) Keď vidím auto s maďarskou poznávacou značkou, hneď si naňho spomeniem. Je to ten istý kaliber ako Sátor, avšak ešte stále na slobode. Oni spolu vykonali tú vraždu desiatich vo Fontáne, tam strielal aj Haris. Bol tam aj svedok, ktorý to potvrdil, ale fízli to celé pokašlali, lebo tomu nerozumejú. Takže Haris a Csonti sú stále na slobode. Čo môžem očakávať?

 

Viacerí si môžu myslieť, že ak Vás neobvinia aj napriek tomu, že ste zabíjali, bude to zo strany polície prehnané.

To, že ma neobvinia, ešte vôbec nie je isté. Je to stále vo hviezdach, ešte nič nie je isté.

 

Obvykle sa vražda nedá „odpustiť“ dohodou o vine.

Tu ale treba vedieť, že polícia koná len na základe zákonnej možnosti. A ja takisto. Keď som sa prihlásil na polícii, nevedel som ešte, či môžem dostať beztrestnosť. Ja som povedal, čo sa stalo,  a na základe toho mi zákon dáva možnosť vyzuť sa z toho. Nevedel som vopred ako bude hodnotené to, čo a ako som urobil. Po tom, ako som vypovedal, mi oznámili, že v takomto prípade mi zákon umožňuje beztretstnosť. Nemám ani právnika. Teda som si pvedal, že poviem všetko tak, ako sa stalo, a bude ako bude. Nič iné som urobiť nemohol.

 

Chcem sa spýtať, či k májovému a augustovému zatýkaniu, resp. k začínajúcim súdnym sporom došlo práve vďaka Vášej výpovedi?

To bol východiskový bod. Keď sa na jar tohto roku Kádár dostal na slobodu, dostal som od neho odkaz. Chcel ma využiť, aby som ho očistil v určitých veciach. Nebol som ochotný podať krivú výpoveď, tak som išiel na políciu. To bol bod zlomu. On už v tom čace vypovedal snáď v dvadsiatich kauzách, ale vždy podal len vlastnú verziu. Chcel, aby som vo všetkom vypovedal tak, ako on. Napríklad vraždu Sátora chcel našiť na Zakála.

 

Budete aj v programe na ochranu svedkov?

Mal by som na to nárok, ale nežiadal som ochranu. Viackrát mi to aj ponúkali, ale povedal som, že to nepotrebujem.

 

Prečo ste odmietli ochranu?

Bolo by to pre mňa komplikované. Odísť nechcem odtiaľto v žiadnom prípade. Mám doma jedného leva, ktorého milujem, s ktorým žijem. Presne ako hovorím: s ním žijem, so mnou spí, a ja ho nechcem opustiť.

 

Z čoho vlastne žijete?

Z poľnohospodárstva. Farmárčim na 150 hekrároch ornej pôdy, vstávam ráno o štvrtej, oriem, sejem, kosím. Milujem ráno vstávať, vyjsť do chotára a pokosiť ďatelinu. Z toho žijem.

 

Vlastne tvrdíte, že ste sa len nechali unášať prúdom udalostí.

Nie, takto som si nepredstavoval svoj život. Nemal som inú možnosť. Vlastne som aj mohol mať, ale keď by som si vybral tú druhú možnosť, vtedy by som tu už nebol.

-para-