P. Pavel chce dať najavo nadštandardnú spoluprácu so SR pomocou spoločných ciest

2023. March 14. - 12:20

Český prezident Peter Pavel chce dať najavo nadštandardnú spoluprácu Slovenska a Česka aj pomocou spoločných zahraničných ciest. Podmienky, za akých by sa uskutočnili, boli jednou z tém jeho prvej návštevy Slovenska. 

P. Pavel chce dať najavo nadštandardnú spoluprácu so SR pomocou spoločných ciest
Foto: TASR

"Aby sme sa správali nielen úsporne, ale aby sme tým dali najavo, že naše krajiny spolupracujú naozaj nadštandardne," uviedol Pavel na utorkovom brífingu. Keďže išlo o jeho prvú cestu, nehľadali sa konkrétne akcie a termíny, skôr išlo o nastavenie rámca a atmosféry spolupráce. To sa podľa neho podarilo.

Počas návštevy sa podľa jeho slov rozprávali o celej rade problémov, ktoré majú Slovensko a Česko spoločné, a o možnosti rozšírenia spolupráce.

Témami jeho stretnutí boli napríklad nadchádzajúce parlamentné voľby, pomoc Ukrajine či možnosti spolupráce.

"Napríklad v spôsoboch, ako čeliť dezinformačným kampaniam, ako prehĺbiť našu spoluprácu napríklad v obrannom priemysle, aké sú cesty k nadviazaniu širších kontaktov s ukrajinskou stranou v nasledujúcom období obnovy Ukrajiny," doplnil.

Počas prvej návštevy Slovenska sa nový český prezident stretol s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou, dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom (Sme rodina).

TASR