Počas Noci múzeí a galérií otvoria dve nové výstavy

Otvorenie dvoch výstav, prednáška o zafíroch či premietanie dokumentárneho filmu čaká na návštevníkov Noci múzeí a galérií na hrade Fiľakovo v okrese Lučenec, ktorá sa uskutoční v sobotu 18. mája od 18.00 h. Podľa slov riaditeľky Hradného múzea Fiľakovo (HMF) Viktórie Tittonovej sa inštitúcia do tejto celoeurópskej aktivity zapája po dvanásty raz.

Počas Noci múzeí a galérií otvoria dve nové výstavy
Ilustračné foto: TASR

„Prvým dejiskom bude už tradične Mestské vlastivedné múzeum, kde sa o 18.00 h otvára výstava s názvom Staronové poklady múzea, ktorá predstaví nové zbierkové predmety inštitúcie. Za posledných šesť rokov pribudlo do zbierky niekoľko raritných predmetov, súvisiacich s históriou nášho mesta”

– uviedla Tittonová s tým, že vystavené exponáty budú z oblasti histórie, etnológie i archeológie.

V Bebekovej veži hradu o 19.00 h otvoria výstavu s názvom História colníctva, ktorú HMF pripravilo v spolupráci s niekoľkými slovenskými a maďarskými inštitúciami. „Nevšedná expozícia mapuje históriu colníctva od najstarších čias po 21. storočie. Priblíži historický vývoj výberu mýta, cla a daní na našom území. Expozíciu spestrujú uniformy, pracovné nástroje colníkov a predmety zadržané v súčasnosti” – načrtla riaditeľka.

Dodala, že ďalšou zaujímavosťou podujatia bude prednáška o zafíroch v kazemate dolného hradu. Okrem toho sa na nádvorí o 19.00, 20.30 a 22.00 h uskutoční aj premietanie filmu Vianoce 1944 – Každý december nový máj veští a rôznych archívnych záberov.

tasr