počasie
21. August 2019
Teplé počasie mätie vtáky, sovy začali hniezdiť už v decembri

Vo štvrtok (9.1.) ochranárom telefonoval nálezca dvoch mláďat sovy myšiarky ušatej, ktoré vypadli z hniezda. Mláďatká sa podarilo zachrániť a odniesť do rehabilitačnej stanice, kde sa o ne postarajú, až kým budú pripravené na samostatný život. "Boli sme touto informáciou pomerne prekvapení, pretože ide o zriedkavý prípad. Hlavné obdobie hniezdenia je v marci – apríli.

Teplé počasie prebúdza medvede, má však pozitívny vplyv na iné zvieratá

Takmer jarné počasie, ktoré trvá vo Vysokých Tatrách už niekoľko týždňov, spôsobuje, že sa medvede preberajú zo zimného spánku. Lesníci už zaregistrovali pohyb niekoľkých jedincov aj v blízkosti turistických chodníkov. Zoológ Štátnych lesov Tatranského národného parku Jozef Hybler uviedol, že medvede sa objavili v oblasti Hrebienka, Smokovcov, Kežmarských žľabov či Podbanského.

V stredu a vo štvrtok môže byť až 40 stupňov Celzia

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nevylučuje, že v stredu 7. a vo štvrtok 8. augusta dosiahne maximálna denná teplota vzduchu 40 stupňov Celzia. Také vysoké teploty vznikajú v dôsledku výrazného vzostupu teplôt vo výškach a málo oblačného počasia. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

SHMÚ: Cez víkend miestami prehánky

Hoci tento víkend konečne bude s jarnými teplotami, slnkom nás počasie nepoteší. Ojedinele zaprší, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).