Pojednávanie s Františkom Dorom a spol. odročili na december

2021. October 25. - 18:05

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odročil po viac ako šiestich hodinách hlavné pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol., ktorí čelia obžalobe z viacerých vrážd a inej trestnej činnosti, na 6. decembra. Počas pondelkového procesu vypovedal jeden z obžalovaných a čítali sa listinné dôkazy a svedecké výpovede. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Pojednávanie s Františkom Dorom a spol. odročili na december
Foto: Parameter archív

Naplánované sú vo veci aj ďalšie termíny v decembri, pričom predsedníčka senátu ŠTS vyzvala obhajcov aby si na odročené termíny pripravili záverečné reči. Súd však ešte bude rozhodovať o dôkazoch, ktoré boli navrhnuté.

František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszky čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Vraždy si mal objednávať František Dora, aby umlčal tzv. biele kone.

Niektoré svoje obete mali zastaviť pod zámienkou policajnej kontroly, v policajnom prestrojení ich presunúť do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti mali dať na ruky putá, niekoľko hodín ju strážiť a potom presunúť na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju mali zaškrtiť.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Skupina sátorovcov mala mať na svedomí podľa neoficiálnych informácií približne 100 ľudských životov.

V procese vypovedali doteraz desiatky svedkov, znalcov a poškodených. Vypovedali aj viacerí na dlhé roky odsúdení členovia skupiny sátorovcov a aj dvaja utajení svedkovia. Pojednávanie pred senátom Pamely Záleskej sa začalo koncom júla 2020.

TASR