Polícia v pondelok posilní hliadky, kontroly na cestách avizuje celý mesiac

2022. September 3. - 09:40

Polícia v pondelok (5. 9.), v deň začiatku nového školského roka, posilní dopravné, poriadkové aj železničné hliadky na celom Slovensku. Cieľom je zvýšiť dohľad nad bezpečnosťou školákov v okolí škôl aj v priľahlých uliciach. Dohliadať bude aj na plynulosť cestnej premávky. Zvýšené kontroly na cestách avizuje celý september. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia v pondelok posilní hliadky, kontroly na cestách avizuje celý mesiac
Ilustračná fotka

"Viac policajtov bude najmä na miestach a úsekoch ciest, kde dochádza najčastejšie k smrteľným nehodám. Vodiči budú podrobení aj dychovej skúške, pretože vodiči pod vplyvom alkoholu zavinili počas prvých siedmich mesiacov tohto roka 829 dopravných nehôd," upozornila hovorkyňa.

Okrem vodičov motorových a nemotorových vozidiel bude polícia kontrolovať aj dodržiavanie povinností chodcov, cyklistov či kolobežkárov. Počas kontrol sa zameria napríklad na správne predchádzanie a dodržiavanie zákazu obsluhovať telefóny alebo iné telekomunikačné, audiovizuálne alebo obdobné audiovizuálne zariadenie bez použitia systému "voľné ruky" počas vedenia vozidla.

Ako poukázala polícia, za prvých sedem mesiacov roka 2022 zaznamenala polícia 7035 dopravných nehôd, čo je o 641 viac ako rok predtým. Stúpol aj počet obetí dopravných nehôd, zahynulo 145 osôb, o 42 viac ako za rovnaké obdobie vlani.

Pre zvýšenie bezpečnosti detí odporúča polícia naučiť ich primerane veku, že môžu vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrú vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje auto. Rovnako, že nemôžu vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré im znemožňujú výhľad, a majú zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov. Deti treba tiež učiť, že cez cestu sa prechádza najkratším smerom – kolmo. Rovnako ich treba naučiť, že na vozovku sa nevstupuje, keď svieti na semafore červená, a prechádza sa vtedy, keď sa rozsvieti zelená a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa rozsvieti červená.

TASR