Premiér: Slovensko bude tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala členom EÚ

2022. April 10. - 10:16

Slovensko bude silno tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala čo najrýchlejšie členom Európskej únie a získala kandidátsky status. Po návrate z Ukrajiny to v sobotu v Bratislave vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) s tým, že vláda ponúka aj svoj reformný tím. Slovensko podľa predsedu vlády je ochotné Ukrajine pomôcť aj s opravou vojenskej techniky, ale aj s vývozom pšenice prostredníctvom vlakovej prepravy.

Premiér: Slovensko bude tlačiť na to, aby sa Ukrajina stala členom EÚ
Foto: TASR

"Ukrajina potrebuje každého spojenca a pomoc z demokratického sveta. V Kyjeve som vyjadril aj našu podporu, pretože si uvedomujeme, že bojujú aj za nás a naše hodnoty, demokraciu a slobodu," vyhlásil Heger.

Pre Slovensko je podľa predsedu vlády dôležité, aby malo stabilných a prosperujúcich susedov, Ukrajina však momentálne v takej situácii nie je.

"Kľúčové je pre nás, aby Ukrajina vo vojne zvíťazila a stala sa našim stabilným a prosperujúcim susedom," podotkol premiér. Myslí si, že potom sa aj ľuďom na východnom Slovensku začne lepšie dariť a nebudú musieť cestovať za prácou.

"Východné Slovensko bude potom prosperujúca časť krajiny, aj preto investujeme do vzťahov s Ukrajinou," skonštatoval.

Heger sa vyjadril aj k systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko dalo Ukrajine. Myslí si, že týmto darom získali Ukrajinci "dáždnik", ktorý ochráni mnoho nevinných životov. Premiér odmieta v tejto súvislosti kritiku opozície. Myslí si, že líder parlamentného Smeru-SD Robert Fico a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini konajú proti záujmom Slovenska a nadbiehajú Rusku.

"Správajú sa ako ruskí agenti," vyhlásil Heger a pozval oboch politikov na Ukrajinu, aby sa išli pozrieť na následky vojny.

Premiér deklaruje, že Slovensko odovzdaním systému S-300 Ukrajine neohrozilo svoju bezpečnosť.

"Slovensko je momentálne zabezpečené z hľadiska obrany a bezpečnosti tak, ako nikdy v histórii," uviedol a poukázal na prítomnosť vojakov, vojenskú techniku i konkrétne na systém protiraketovej obrany Patriot.

Heger navštívil v piatok (8. 4.) Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom. Stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ale aj ukrajinským premiérom Denysom Šmyhaľom. Následky vojny si spoločne s európskymi partnermi šiel osobne pozrieť do mesta Buča.

TASR