Prešovský kraj priplatí dopravcom na mzdy vodičov i drahšiu naftu

Rozpočet pre autobusových prepravcov bude v celkovom objeme viac než 19,6 milióna eur.

Prešovský kraj priplatí dopravcom na mzdy vodičov i drahšiu naftu
Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván
 

Prešov 9. marca (TASR) - Prešovský samosprávny kraj (PSK) poskytne účelovú dotáciu viac ako 1.267.000 eur pre dopravcov na platby za služby vo vnútroštátnej doprave. Rozhodli o tom krajskí poslanci na zastupiteľstve PSK začiatkom tohto týždňa, keď schválili úpravu tohtoročného rozpočtu.

Pre majiteľov štyroch dopravných spoločností, ktoré poskytujú služby vo verejnom záujme v Prešovskom kraji, pôjde z účelovej dotácie vyše 610.000 eur na dofinancovanie nákladov, ktoré im vznikli vlani zvýšením ceny nafty. Kraj sa bude podieľať i na zvýšení platov vodičov, na čo vyčlenil asi 650.000 eur.

Riaditeľ Úradu PSK Jozef Cvoliga informoval, že dopravcovia žiadali navýšiť ekonomicky oprávnený náklad (EON) o 0,06 eura na kilometer. Kraj navrhoval nižšiu sumu, nakoniec došlo ku kompromisu na navýšení o 0,03 eura na kilometer. Dotácia pôjde na vykrytie nákladov na zvýšenie miezd vodičov na obdobie od 1. apríla do konca roka. Rozpočet pre autobusových prepravcov bude v celkovom objeme viac než 19,6 milióna eur.

„Od 1. mája idú príplatky za soboty a nedele, sviatky a nočné služby hore, čo pre našu spoločnosť znamená okolo 150.000 eur. Z tohto dôvodu boli naše požiadavky voči PSK navýšené,“ informoval krajský poslanec a generálny riaditeľ spoločnosti SAD Prešov Jozef Kičura. Podľa neho táto suma im vykryje príplatky. Avšak požiadavky odborárov v SAD Prešov boli vyššie, žiadali navýšenie miezd o 10 až 12 percent oproti minulému roku.

Riaditeľ poznamenal, že vodičov autobusov je nedostatok a preto požiadavky na zvýšenie ich platov sú stále vyššie. V rámci kraja je najvyšší tlak práve v krajskom meste. Zatiaľ v prešovskej SAD-ke nemuseli prijímať vodičov zo zahraničia.

V SAD Prešov pracuje 259 vodičov, ich priemerný zárobok bol v minulom roku 835 eur. K redukcii liniek došlo naposledy pred tromi rokmi, kedy všetkým dopravcom v kraji znížili počet kilometrov o jedno percento.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR