Prezidentka omilostila 28-ročného muža a 35-ročnú ženu

2022. October 1. - 10:34

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok omilostila za kúpu a prechovávanie marihuany odsúdeného 28-ročného muža a 35-ročnú ženu, ktorá bola podmienečne odsúdená pre spáchanie drobnej krádeže v hodnote 28 eur. TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec. 

Prezidentka omilostila 28-ročného muža a 35-ročnú ženu
Foto: TASR

"V prvom prípade prezidentka odpustila odsúdenému z päťročného trestu odňatia slobody jeho nevykonaný zvyšok," priblížil. Omilostený bol pod podmienkou, že do konca pôvodne udeleného trestu, teda jeden rok a štyri mesiace, nespácha úmyselný trestný čin.

Muž bol súdom právoplatne odsúdený za kúpu a prechovávanie marihuany. "Ako vyplýva zo žiadosti o milosť, odsúdený marihuanu nepredával a návykovú látku si v malom množstve zaobstaral výlučne pre vlastnú potrebu," uviedol Strižinec, podľa ktorého prezidentka pri posudzovaní žiadosti zohľadnila najmä skutočnosť, že odsúdený s návykovou látkou neobchodoval.

"Hodnotenie z ústavu na výkon trestu odňatia slobody je kladné a jeho postoj k spáchanej trestnej činnosti je kritický," doplnil hovorca. Odsúdený v minulosti riadne pracoval a posledným zamestnávateľom bol hodnotený kladne. Podľa Strižinca hlava štátu súhlasí, že drogovú trestnú činnosť je potrebné primerane postihovať. "Avšak je potrebné rozlišovať medzi dílermi a konzumentmi," doplnil.

V druhom prípade odpustila ročný trest odňatia slobody 35-ročnej žene pod podmienkou, že po dobu jedného roka odo dňa udelenia milosti nespácha úmyselný trestný čin. "Rozhodla tak v záujme zabezpečenia riadnej starostlivosti o maloleté deti odsúdenej," vysvetlil Strižinec.

Odsúdená je totiž matkou šiestich maloletých detí, dve najmladšie sú v útlom veku a stále ich dojčí. "V prípade, ak by nastúpila na výkon trestu, otec detí, ktorý pracuje a rodinu zabezpečuje finančne, by sa len ťažko vedel postarať o štyri najmenšie deti v predškolskom veku," priblížil hovorca.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: