Prezidentka: Premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie

2020. December 7. - 16:40

Premiér Igor Matovič (OĽANO) by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie inému členovi vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v diskusnej relácii na rádiu Expres. Nekonkretizovala však, kto by to mal byť. Premiér by tak podľa nej mal viac času na prevzatie iných vecí.

Prezidentka: Premiér by mal zvážiť odovzdanie manažovania pandémie
Foto: news.sk

Funkcia premiéra je podľa Čaputovej komplexnejšia. Zmena na poste "manažéra pandémie" sa jej nateraz zdá ako vhodné riešenie. Čaputová podotkla, že by Slovensko nebola prvá krajina, ktorá nechala manažovanie pandémie na niekoho iného ako predsedu vlády.

"Zároveň by to znamenalo, že premiér by mal čas a kapacitu venovať sa dôležitej premiérskej agende, ako je napríklad riešenie dosahov krízy,"

uviedla.

Hlava štátu nateraz neuvažuje o tom, že by vyzvala vládu Igora Matoviča k rekonštrukcii.

"Verím a dúfam, že vláda okrem riešenia pandémie vníma celý kontext spoločenskej situácie a zvažuje všetky možnosti,"

povedala.

Slovensko potrebuje jasný plán na zvládnutie krízy a nie chaos. Čaputovej chýba postup krokov, ktorý bude racionálny, vecný a opretý o vedecké poznanie. Vláda podľa nej teraz nemusí "objavovať koleso".

"Sú tu postupy, ktoré sa osvedčili u nás aj vo svete. Je tu vedecký konsenzus na tom, čo je správne v tej situácii robiť, tak to poďme urobiť. Ja sa potom za takýto plán postavím,"

hovorí. Dodáva, že ťažko môže stáť za vládou, ak tu je chaos a opatrenia, ktoré platia chvíľu, sa menia a nevidí ďalšie kroky.

Množstvo ministrov však podľa prezidentky robí dobrú robotu a snažia sa situáciu riešiť.

"Nikomu nemôžeme uprieť snahu, no snaha niekedy nestačí,"

poznamenala.

Prezidentka zároveň deklarovala, že sa proti ochoreniu COVID-19 dá zaočkovať. Je to podľa nej jediné riešenie a "svetlo na konci tunela". Je podľa nej potrebný aj seriózny vakcinačný plán.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: