Prezidentka pripúšťa obavu o zahraničnú politiku SR po voľbách

2023. March 14. - 09:35

Prezidentka SR Zuzana Čaputová pripúšťa vzhľadom na aktuálne prieskumy voličských preferencií obavu o zahraničnopolitickú budúcnosť Slovenska či ďalšiu pomoc Ukrajine.

Prezidentka pripúšťa obavu o zahraničnú politiku SR po voľbách
Foto: TASR

Zároveň však verí v mobilizáciu demokratického spektra a možnosť vytvoriť vládu, ktorá udrží SR "na mape západnej civilizácie". Uviedla to na otázku médií na pondelkovej tlačovej konferencii s českým prezidentom Petrom Pavlom.

"Z posledných prieskumov sa zdá, že extrémistické názory reprezentované konkrétnymi politikmi a politickými stranami, ako keby naberali jemne na sile. (...) Ale chcem vidieť aj to B, a to je demokratické spektrum, a ich reálnu vôľu smerom k voľbám vytvoriť potenciálnu spoluprácu,"načrtla Čaputová.

Dodala, že momentálne je demokratické spektrum veľmi fragmentované.

V zahraničnej politike zastáva podľa Čaputovej Slovensko a Česko rovnaké pozície, pokiaľ ide o dôležitosť ochrany princípov právneho štátu, ale aj dodržiavania medzinárodného práva.

"Práve medzinárodné právo, ako je územná celistvosť a suverenita štátov, je veľmi razantne porušované a pošliapavané práve ruskou agresiou na Ukrajine. Toto sú témy, ktoré aj formát V4 oslabujú, pretože je jasné, že v takýchto dôležitých veciach nemáme zhodu a rovnaký názor," uviedla. Potvrdila záujem pridať sa k aprílovej návšteve Pavla na Ukrajine.

Pavel vníma V4 v súčasnosti skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky. Môže podľa neho poskytnúť priestor pre spoluprácu a konzultáciu napríklad v ekonomickej, obchodnej či kultúrnej oblasti. Dochádza podľa neho aj k rozširovaniu spolupráce napríklad v rámci B9 či Slavkovského formátu. Uvítal by napríklad užšiu spoluprácu s pobaltskými krajinami.

TASR