Prezidentka: Správy sú znepokojivé, no počkajme si na zhodnotenie celej situácie

2022. November 16. - 09:52

Informácie o dopade rakiet na územie Poľska sú znepokojivé a prirodzene vzbudzujú obavy, počkajme si však na zhodnotenie celej situácie v najbližších hodinách. V reakcii na medializované informácie to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová. Stanovisko TASR poslal hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Prezidentka: Správy sú znepokojivé, no počkajme si na zhodnotenie celej situácie
Ilustračná fotka: TASR

"Dôverujem tomu, že reakcia nás a našich spojencov bude rozvážna, rozumná a primeraná. Vyjadrila som prezidentovi Andrzejovi Dudovi podporu a solidaritu poľskému ľudu," uviedla prezidentka v stanovisku.

V Poľsku prišli v utorok popoludní o život dvaja ľudia po výbuchu v sušičke obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou. Za výbuch podľa doterajších informácií môže zrejme ruská raketa. Poľské orgány preverujú rôzne verzie incidentu, vrátane toho, že došlo k výbuchu bojovej rakety. Vrcholní predstavitelia Poľska sa zišli na mimoriadnom zasadnutí v súvislosti s "krízovou situáciou".

Rusko správy o dopade rakiet v Poľsku poprelo a označilo ich za "úmyselnú provokáciu s cieľom vyhrotiť situáciu". Redaktor poľského Radia ZET Mariusz Gierszewski s odvolaním sa na svoje zdroje v bezpečnostných službách uviedol, že ruská raketa bola pravdepodobne zostrelená ukrajinskou protivzdušnou obranou.

TASR