Proces so starostom Dolného Chotára a spol. bude pokračovať aj v decembri

Výpoveďou dvoch ďalších svedkov pokračuje pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom D. a spol., ktorí čelia obžalobe z viacerých vrážd.

Proces so starostom Dolného Chotára a spol. bude pokračovať aj v decembri
Foto: Parameter

Vo veci sa konalo aj v pondelok (23. 11.) a ďalšie termíny sú naplánované na 7. a 8. decembra. Predsedníčka senátu by mala následne vytýčiť termíny pojednávaní na január a február budúceho roku. V prípade by mal vypovedať ešte väčší počet svedkov a ukončenie kauzy na súde prvého stupňa podľa procesných strán možno očakávať pravdepodobne na jar budúceho roka. Závisí to aj od toho, či sa procesné strany dohodnú na čítaní listinných svedectiev, aby v rámci opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 nemuseli svedkovia fyzicky cestovať na súd.

Doteraz okrem čítania listinných dôkazov počas pojednávaní v septembri, októbri a novembri vypovedali viacerí vysokopostavení a odsúdení členovia gangu sátorovcov, medzi nimi Kristián Kádar, Zsolt Nagy a Juraj Bugár alias Bugi. V tejto kauze František D., jeho syn František D. mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov.

Vraždy si mal objednávať František D. ako spôsob umlčania takzvaných bielych koní. Niektoré vykonali tak, že zastavili svoje obete pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti následne dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili, a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju usmrtili zaškrtením.

Za takýto skutok mali inkasovať vykonávatelia vraždy vtedajšie tri milióny korún s tým, že sa jedna z týchto vrážd mala stať medzi rokmi 2003 a 2004. Gang sátorovcov mal mať na svedomí viac ako 80 ľudských životov.

TASR