Projekt To dáš! pomáha znevýhodneným mladým uplatniť sa na trhu práce

Projekt „To dáš!”, ktorý pomáha znevýhodneným mladým ľuďom uplatniť sa na trhu práce, predstavili vo štvrtok v Bratislave. Zameriava sa najmä na deti z centier pre deti a rodiny (bývalé detské domovy), tiež na osamelých rodičov žijúcich s deťmi v krízových centrách a domovoch na polceste. Za projekt o tom informovala Lenka Iľanovská.

Projekt To dáš! pomáha znevýhodneným mladým uplatniť sa na trhu práce
Ilustrácia: TASR

Prostredníctvom vzdelávacích aktivít, interaktívnych tréningov a motivačných workshopov sa tento projekt snaží uľahčiť štart mladých ľudí do samostatného života.

„Množstvo znevýhodnení a životných 'faulov' môže tieto skupiny priviesť do veľkého rizika závislostí, násilia, straty elementárnych istôt”

– uviedla sociologička a riaditeľka Inštitútu pre výskum práce a rodiny Silvia Porubänová. Podľa jej vyjadrenia prvým a zásadným krokom preto musí byť pomoc a podpora pri uplatnení sa na trhu práce.

Prax ukazuje, že po rokoch strávených v ústavnej starostlivosti je, paradoxne, najväčším problémom týchto ľudí nepripravenosť na samostatný život. Radoslav Dráb z Úsmevu ako dar pre východné Slovensko a Zakarpatskú Ukrajinu uviedol, že práve táto kategória ľudí sa stáva ľahkou obeťou úžerníkov alebo sprostredkovateľov pochybnej a otrockej práce v zahraničí. Podľa zdrojov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny vyrastá v súčasnosti mimo vlastnej rodiny viac ako 14.000 detí. Viac ako 40 percent z nich je umiestnených v centrách pre deti a rodiny, domovoch sociálnych služieb, reedukačných zariadeniach a v krízových strediskách.

Program To dáš! na Slovensku odštartoval na jeseň minulého roka a doteraz ho absolvovalo viac ako 400 mladých ľudí.

 

TASR