Prokurátor predložil súdu komunikáciu medzi Marianom K. a N. Bödörom

2019. July 29. - 12:20

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta predložil v pondelok senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku údajnú elektronickú komunikáciu medzi obžalovaným Marianom K. a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom. Zároveň súd informoval, že vzniesol obvinenie voči jednej z osôb, ktorá mala doteraz postavenie svedka. Nespresnil o koho ide. Urobil tak na pojednávaní v prípade údajného falšovania zmeniek TV Markíza.

Prokurátor predložil súdu komunikáciu medzi Marianom K. a N. Bödörom
Foto: TASR – Jaroslav Novák

Dôkaz navrhuje Šanta čítať v stredu (31. 7.), aby sa s ním obhajoba stihla oboznámiť. Marek Para, obhajca obžalovaného Pavla R., následne požiadal súd, aby prokurátor predložil kompletnú komunikáciu, ktorú má k dispozícii.

„Aj v zmysle medzinárodnej judikatúry má obhajoba právo, aby bola komunikácia kompletná”

– spresnil Para. Obsah údajnej komunikácie zostáva zatiaľ neznámy.

Za predloženie tzv. piatej zmenky podal obhajca Para trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru (GP) SR. Tento dôkaz predložil prokurátor v prvý deň pojednávania 22. júla. Obžalovaný Pavol R. uviedol, že si pamätá podpis štyroch zmeniek.

V pondelok mal svedčiť bývalý viceprezident CME Frederic Thomas Klinkhammer, ktorý je dlhodobo v zahraničí. Nedostavil sa však. V dopoludňajších hodinách by mal svedčiť bývalý riaditeľ televízie Vladimír Repčík a neskôr niekdajšia riaditeľka kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Jarmila Grujbárová.

Na júlové pojednávacie dni sa obžalovaný Marian K. s najväčšou pravdepodobnosťou nedostaví, avšak senát zvažuje, že presunie septembrové pojednávacie dni do Ústavu na výkon väzby (ÚVV) Bratislava, kde sú lepšie bezpečnostné podmienky.

V utorok (30. 7.) má svedčiť niekdajšia ekonomická riaditeľka Markízy Radka Doehring, prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik a niekdajšia spoločníčka obžalovaného Pavla R. Silvia Volzová. Tá údajne mala byť obeťou plánovanej vraždy, v ktorej je Pavol R. taktiež obžalovaný.

Posledný pojednávací júlový deň (31. 7.) súd očakáva výpoveď Jozefa Dučáka, ktorý je obvinený v kauze Technopol Servis spolu s Marianom K. Svedčiť má taktiež bývalý novinár a niekdajší šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Peter Tóth.

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora

„po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom A., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky, ktoré predložili ako prílohy na vydanie platobných rozkazov”.

Marian K. je obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

TASR