R. Káčer: Benešove dekréty Slovensko nijako neuplatňuje

2022. December 6. - 10:38

Benešove dekréty sú súčasťou právneho poriadku Slovenskej aj Českej republiky, neboli nikdy zrušené, ale štát ich neuplatňuje nijakým novým spôsobom, ani spôsobom, akým by boli kedykoľvek historicky uplatňované.

R. Káčer: Benešove dekréty Slovensko nijako neuplatňuje
Foto: TASR

Vyhlásil to v pondelok v Bratislave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer po schôdzke s maďarským ministrom zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péterom Szijjártóom.

"Slovenská vláda nič na základe Benešových dekrétov dnes neberie, dochádza k výkupom pozemkov pre diaľnicu. Niekoľko desiatok občianskych sporov v prípade týchto pozemkov je záležitosťou nezávislých súdov, a nie štátu,"

zdôraznil slovenský minister.

Káčer tak reagoval na novinársku otázku súvisiacu s minulotýždňovým nepodpísaním zápisnice o rokovaní zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre záležitosti menšín, pretože strany sa nedohodli na otázke Benešových dekrétov.

"Zmiešaná komisia sa zasekla na téme dekrétov. Maďarská strana naliehala, aby jedna stať bola venovaná Benešovým dekrétom a konkrétnym úlohám pre Slovensko. Maďarská strana trvala na tom a odmietla podpísať zápisnicu," povedal v piatok (2. 12.) šéf slovenskej diplomacie.

TASR