R. Mikulec: Krízový štáb bude v stredu riešiť útoky na zdravotníkov 

2021. October 6. - 11:03

Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) bude v stredu riešiť antivaxerské kampane, útoky na mobilné očkovacie tímy a vyhrážky epidemiológom. Bude sa zaoberať rôznymi návrhmi, ako situáciu riešiť a ochrániť ich. Pred rokovaním to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

R. Mikulec: Krízový štáb bude v stredu riešiť útoky na zdravotníkov 
Foto: TASR

"Útokov na zdravotnícky personál je príliš veľa a myslím, že by sme k tomu mali zaujať jasnejší postoj,"

skonštatoval Lengvarský. Konkrétne návrhy na vyriešenie nepovedal, chce ich komunikovať s ministerstvom vnútra.

Na ochranu zdravotníkov boli už v minulosti prijaté opatrenia. Podľa dočasného policajného prezidenta Petra Hamrana sa tieto opatrenia budú posilňovať.

"Máme presný zoznam toho, kde sú mobilné centrá zriadené a budeme zvyšovať hliadky v týchto oblastiach, aby sme vedeli adekvátne zasiahnuť v prípade potreby,"

podotkol Hamran. Polícia rieši každý prípad útokov na epidemiológov, snaží sa vyvracať aj hoaxy.

"Ak je tam nejaká zodpovednosť, napríklad trestnoprávna, tak v tom prípade pokračujú orgány činné v trestnom konaní,"

tvrdí Hamran.

Zvýšiť ochranu ľudí, ktorí pomáhajú s očkovaním a starajú sa o protipandemické opatrenia, vníma za nevyhnutné aj zástupca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Lukáš Baňacký. Poukazuje pritom na to, že už v predchádzajúcich vlnách pandémie sa stávali podobné prípady.

"Ak je niekto v službe, v ktorej sa svojím spôsobom obetuje, prečo by mal byť terčom ľudí, ktorí si takýmto zvráteným spôsobom budujú popularitu? Je preto na štáte a samosprávach, aby spojili svoje sily a kapacity a zabezpečili primeranú ochranu,"

povedal.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus nemá informáciu o tom, že by mal ÚKŠ rokovať o zmene režimu na hraniciach. Verí, že im situácia dovolí ponechať maximálnu mieru slobody najmä pre zaočkovaných ľudí.