Rezort obrany: Slovensko stojí pri Poľsku, NATO posilní obranu

2022. November 16. - 09:48

Slovensko stojí pri Poľsku a spolu so spojencami prijme opatrenia v reakcii na dopad rakiet na územie susedného Poľska. TASR o tom informovalo ministerstvo obrany SR. Minister Jaroslav Naď (OĽANO) zároveň vyzval verejnosť na zachovanie pokoja.

Rezort obrany: Slovensko stojí pri Poľsku, NATO posilní obranu
Foto: TASR

"Dopad pravdepodobne ruských rakiet na územie Poľska si dnes vyžiadal obete. Slovensko bude v reakcii na túto udalosť stáť pri našich poľských spojencoch. Severoatlantická aliancia prijme kroky pre posilnenie obrany svojich členov a vyšle Ruskej federácii jasný signál, že prípadné pokračovanie bude mať následky," informoval rezort.

Minister nateraz nepredpokladá aktiváciu článku 5 Washingtonskej zmluvy, ktorý hovorí o kolektívnej obrane. "Nateraz predpokladáme, že Poľsko požiada v zmysle článku 4 Washingtonskej zmluvy konzultácie medzi spojencami, ale nepredpokladáme, že bude požadovať reakciu v zmysle článku 5. Logickým krokom by bola požiadavka na ďalšie posilnenie ochrany spojeneckých krajín na východnom krídle NATO," uviedol Naď.

Šéf rezortu obrany zároveň avizoval posilnenie bezpečnosti slovenských hraníc a vzdušného priestoru, pričom zdôraznil dôležitosť členstva v Severoatlantickej aliancii. Dodal, že bezodkladne po prijatí správy o udalostiach v Poľsku informoval o situácii najvyšších ústavných činiteľov SR, ktorí sú v intenzívnom kontakte, a tiež ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislava Káčera.

V súvislosti s udalosťami v Poľsku zároveň vyzval verejnosť na zachovanie pokoja. "Samozrejme, Poľsko musí reagovať na fakt, že došlo k usmrteniu jeho občanov. Na druhej strane si však všetci uvedomujeme citlivosť celej situácie. Chcem preto upokojiť verejnosť. Spojenci naprieč Alianciou sú v nepretržitom kontakte a robíme maximum pre ochranu našich obyvateľov," ozrejmil Naď.

V Poľsku prišli v utorok popoludní o život dvaja ľudia po výbuchu v sušičke obilia v obci Przewodów neďaleko hraníc s Ukrajinou. Poľské orgány preverujú rôzne verzie incidentu vrátane toho, že došlo k výbuchu bojovej rakety. Vrcholní predstavitelia Poľska sa zišli na mimoriadnom zasadnutí v súvislosti s "krízovou situáciou".

TASR