Rusko varuje Spojené štáty, aby neposielali na Ukrajinu zbrane

2022. April 25. - 18:57

Rusko varovalo Spojené štáty, aby Ukrajine už neposlali ďalšiu dodávku zbraní. V rozhovore pre ruskú štátnu televíziu Rossija-24 to povedal veľvyslanec Moskvy vo Washingtone Anatolij Antonov. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

Rusko varuje Spojené štáty, aby neposielali na Ukrajinu zbrane
Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom 24. apríla v Kyjeve - foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP

"Zdôraznili sme neprijateľnosť tejto situácie, keď Spojené štáty poskytujú zbrane Ukrajine, a vyzvali sme na ukončenie tejto praxe," vyhlásil Antonov. Dodal, že Washingtonu bola v tejto súvislosti zaslaná oficiálna diplomatická nóta vyjadrujúca obavy Moskvy. Dodávky ďalších zbraní zo strany USA by podľa Antonova ešte viac zhoršili situáciu a vyostrili konflikt na Ukrajine.

Šéf Štátneho departmentu Antony Blinken a minister obrany Lloyd Austin v nedeľu počas návštevy Kyjeva oznámili, že na vojenskú podporu Ukrajiny a 15 ďalších spojeneckých krajín vyčlení Washington 713 miliónov dolárov, pričom 322 z nich priamo pre Kyjev. Zvyšok financií bude rozdelený medzi členské štáty NATO a iné krajiny, ktoré Ukrajine vojenskú pomoc už poskytli.

Americký prezident Joe Biden už predtým v apríli ohlásil dodatočných 800 miliónov dolárov vojenskej pomoci pre Ukrajinu vrátane ťažkého delostrelectva.

TASR