Š. Hamran: Vyšetrovanie mafiánskych masakrov v SR a Maďarsku z roku 1999 vrcholí

2023. January 20. - 13:27

Vyšetrovanie vyrovnávania si účtov medzi mafiánskymi skupinami, ktoré si v roku 1999 v Budapešti a v Dunajskej Strede vyžiadalo 12 mŕtvych, speje k ukončeniu vďaka spolupráci maďarských a slovenských policajtov. Oznámil to v piatok v maďarskom hlavnom meste prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a šéf maďarského Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) János Balogh, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Š. Hamran: Vyšetrovanie mafiánskych masakrov v SR a Maďarsku z roku 1999 vrcholí
Foto: Paraméter - Dávid Barak

"Po 20 rokoch boli schopné maďarské a slovenské policajné orgány objasniť prípady, v ktorých nikto neočakával, že raz môže dôjsť k ich rozuzleniu,"

povedal Hamran s poznámkou, že vraždy v Budapešti a Dunajskej Strede spolu úzko súviseli. Išlo o likvidáciu mafiána Györgya Döchera a jeho ochrankára, ktorí prišli o život 2. februára 1999 v Budapešti, a vraždy desiatich členov skupiny pápayovcov v Dunajskej Strede 25. marca 1999.

Riaditeľ slovenskej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko pripomenul, že najmasovejšiu vraždu na Slovensku sa dlho nepodarilo objasniť, vyšetrovanie naposledy v roku 2014 prerušili. Až vyšetrovanie NAKA okolo zločineckej skupiny Ľudovíta Sándora v roku 2016 prinieslo informácie týkajúce sa desaťnásobnej dunajskostredskej vraždy, ktoré viedlo v roku 2018 k pokračovaniu objasňovania, a ktoré dospelo až k vzneseniu obvinenia.

Šéf NAKA dodal, že kriminalisti získali aj informácie týkajúce sa budapeštianskej vraždy mafiána Györgya Döchera a jeho ochrankára 2. februára 1999, ktoré poskytli maďarským kolegom. Na základe nich vykonali ďalšie procesné úkony, vďaka ktorým sa podarilo objasniť aj túto vraždu.

Polícia novinárom ukázala zbrane, ktoré boli zrejme použité na oboch miestach činu a ktoré počas vyšetrovania zaistili v Maďarsku. Niektoré z nich boli zabetónované na balkóne jedného budínskeho domu.

Vražda Döchera predchádzala masakru v Dunajskej Strede, pričom okruh páchateľov bol ten istý – Karol Bodoki a Sándor Haris, ktorého maďarské aj slovenské podsvetie poznalo pod prezývkou Turek, pričom ďalším páchateľom bol Árpád Szamaránszky, ktorý však zahynul pri dopravnej nehode. Okrem Karola Bodokiho a Sándora Harisa sú obvinení v tejto kauze Krisztián Kádár a Richard P., stíhanie ďalších osôb bolo pre úmrtie zastavené.

Do obľúbeného baru pápayovcov Fontána v Dunajskej Strede vtrhli 25. marca 1999 po 19.15 h traja maskovaní muži – falošní policajti – a v priebehu niekoľkých minút postrieľali desiatich mužov. Na mieste zahynulo deväť osôb, desiata obeť zomrela neskôr v nemocnici. Obeťami boli členovia miestnej mafie a boss dunajskostredského podsvetia Tibor Pápay.

TASR