Sátorovca Lehela Horvátha obžalovaného z piatich vrážd z väzby neprepustili

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku neprepustil Lehela Horvátha obžalovaného z piatich vrážd z väzby na slobodu. Súd zamietol jeho žiadosť, ktorú podal v pondelok. Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný podal voči nemu sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

Sátorovca Lehela Horvátha obžalovaného z piatich vrážd z väzby neprepustili
Foto: TASR – Martin Baumann

Dôvody väzby u obžalovaného naďalej trvajú. Súd zamietol žiadosť a možnosť nahradiť väzbu obmedzeniami. Lehel Horváth argumentoval nezákonnou väzbou a prieťahmi v konaní, keď prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal obžalobu v septembri 2020. Hlavné pojednávanie v kauze piatich vrážd vytýčené na utorok (23. 2.) je zrušené, keďže spis sa bude z dôvodu sťažnosti nachádzať na NS SR. ŠTS zároveň vytýčil nové termíny od 30. marca. 

Pojednávať sa bude aj v apríli a máji. Vypovedať k siedmim žalovaným skutkom budú viacerí členovia zločineckého gangu sátorovcov.

Obžalovaný je Lehel Horváth okrem vrážd aj zo skutkov podporovania a zosnovania zločineckej skupiny a krádeže 45,5 milióna slovenských korún z bezpečnostnej schránky v Dunajskej Strede. Medzi zavraždenými je aj bos skupiny sátorovcov Ľudovít Sátor, k vražde ktorého sa Lehel Horváth v roku 2010 priznal. Sátorovo telo sa doteraz nenašlo, páchatelia mŕtvolu údajne viac ráz vykopali a ostatky premiestňovali. 

Medzi ostatnými obeťami sú biele kone, ale aj jeden z ďalších bosov gangu Andrej Reisz. Lehel Horváth ho mal zavraždiť už v roku 2006 po dohode s ďalšími členmi skupiny. Prvej vraždy Čabu Kariku sa mal dopustiť už v roku 2003. Svoju obeť obžalovaný zastrelil, rozsekal a pomlel v mlynčeku na mäso. Obete zakopával v areáli bývalého družstva v Čótfe pri Dunajskej Strede.

TASR