Na Luníku IX búrajú zdevastovaný blok

2012. October 9. - 00:44 | Régió

Búranie zdevastovaného bloku s narušenou statikou sa začalo dnes popoludní v košickej mestskej časti Luník IX.

Ako uviedla na brífingu počas búrania košická viceprimátorka Renáta Lenártová, mesto ako vlastník muselo prikročiť k asanácii bloku na Hrebendovej 14 a 16, ktorý bol v havarijnom stave a s narušenou statikou, lebo ohrozoval zdravie a životy obyvateľov.

Obyvatelia museli opustiť vyše 30 bytov, no väčšina z nich nemala platné nájomné zmluvy. Ako uviedla Lenártová, mesto ôsmim rodinám, ktoré mali buď nájomnú zmluvu, alebo za bývanie riadne platili, či mali splátkový kalendár, poskytlo náhradné ubytovanie priamo na Luníku IX. Ostatným ponúkli núdzové bývanie v stanoch. Podľa Miloša Ihnáta, mestského poslanca povereného riešiť miestne problémy na Luníku IX , v bloku bývalo vyše dvesto ľudí. „Títo ľudia už tu nebývajú. Väčšina sa vrátila k rodinám alebo tam, kde mali trvalý pobyt." Doložil, že na Luníku IX bude potrebné búrať aj ďalšie bloky, ktoré majú nevyhovujúce statické posudky. Tohto roku to už nebude, lebo mesto na to nemá

Blok asanuje na základe verejnej súťaže rožňavská firma Deštruktprojekt Rožňava, ktorá to má urobiť za menej ako mestom plánovaných 80 000 eur. Ako uviedol šéf firmy Július Lapdavský, blok budú rozoberať postupne v niekoľkých fázach. „Dnes začíname s likvidáciou obvodových múrov, v utorok má prísť na stavbu špeciálny mechanizmus s 26-metrovým ramenom a hydraulickými demolačnými kliešťami, ktorým budeme likvidovať nosné železobetónové konštrukcie. Demontáž bloku potrvá pravdepodobne do pondelka budúceho týždňa a potom ešte dva-tri dni budeme vyvážať stavebnú sutinu na skládku,“ povedal Lapdavský.

Ako v odpovedi na otázku novinárov uviedla viceprimátorka Lenártová, mesto sa zaoberá aj nelegálnymi osadami s chatrčami, ktoré vznikajú na jeho území. Bude ich likvidovať.
„Je to vlastne témou komisie, ktorá sa zaoberá odpadom, uloženým v rozpore so zákonom. Osobne som navštívila všetky takéto skládky odpadov, ktoré v meste sú. Pripravujeme s komisiou zriadenou pri krízovom štábe opatrenia na likvidáciu tohto odpadu,“ povedala Lenártová. Na otázku, či zbúrajú chatrče, ktoré vznikli pri rieke, povedala „je to odpad uložený v rozpore so zákonom“.

SITA

Tags: Luník IX