Pojednávanie v kauze výbuchu vo VOP Nováky je odročené na neurčito

2013. December 2. - 12:23 | Régió

Hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky je odročené na neurčito. Pre TASR to uviedol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus.

Pojednávanie v kauze výbuchu vo VOP Nováky je odročené na neurčito

Naposledy Okresný súd v Prievidzi v kauze tragického výbuchu pojednával 27. a 29. novembra, pričom sa čítali listinné dôkazy a znalecké posudky. Súd by mal vypočuť ešte posledného svedka, ktorý doposiaľ nevypovedal.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975). Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.

tasr

Tags: vybuch