Voliť môže takmer milión dôchodcov, väčšina z nich chce Smer

2012. January 22. - 12:38 | Belföld

Väčšina z približne 960-tisíc slovenských dôchodcov najviac verí Smeru, žiadna iná politická strana totiž nevie seniorov osloviť tak dobre ako Robert Fico so svojimi ľuďmi.

Myslí si to analytik a šéf agentúry Polis Ján Baránek, ale aj sociológ a riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík. Obaja sú presvedčení, že dôchodcovia budú voliť prevažne Smer aj v blížiacich sa marcových parlamentných voľbách.

"Celkom nepochybne najviac dôchodcovských hlasov získa Smer," povedal agentúre SITA Haulík. Dôvodov je podľa neho viacero. "Smer dlhodobejšie presadzuje politiku, ktorá vzbudzuje v senioroch pocit, že na nich myslí, že myslí na ich záujmy a že má snahu nejakým spôsobom zlepšiť ich situáciu. Smer je strana, ktorá najviac zameriava svoj program práve na túto kategóriu ľudí," priblížil. Dôchodcovia sú podľa Haulíka vo svojich názoroch skôr konzervatívni, boja sa neočakávaných zmien a nechcú, aby sa veci menili. Popri konzervativizme seniori podľa sociológa preferujú etatizmus. "Teda žiadajú veľmi silné zásahy štátu, veľmi silný vplyv štátu na všetky procesy, ktoré v štáte prebiehajú," vysvetlil.

S Haulíkom súhlasí Baránek, podľa ktorého Smer oslovil mnohých priaznivcov dnes už mimoparlamentnej HZDS. "Smer má veľa dôchodcov, ktorí kedysi volili HZDS, sú to väčšinou ľudia na vidieku," priblížil Baránek. Seniorov však podľa neho odkáže osloviť aj KDH, ktorá má práve v dôchodcoch svoj stabilný elektorát. "KDH vo voľbách nikdy neklesá pod osem percent. Ostatné strany nemajú takto vyhranených voličov dôchodcov, SDKÚ skôr oslovuje mestských voličov, strednú vrstvu," dodal. Naopak, SaS Richarda Sulíka je podľa Haulíka strana, ktorá starých ľudí zaujme najmenej. "SaS je presný opak, je to strana, ktorá je orientovaná na najmladšiu vekovú kategóriu, ktorá je antikonzervatívna a antietatistická, čiže z tohto pohľadu je to presný opak toho, čo žiadajú dôchodcovia," uzavrel Haulík.

V júni 2010 bolo na Slovensku približne 937-tisíc starobných dôchodcov. "K 31. decembru 2011 ich bolo asi o 20-tisíc viac, marec 2012 však odhadnúť nevieme," povedal hovorca Štatistického úradu SR Marián Jánošík. V súčasnosti Sociálna poisťovňa eviduje skoro 960-tisíc starobných dôchodcov. Väčšina z nich sú podľa Baránka aktívni voliči. "Percentuálne zastúpenie aktívnych voličov v tejto vekovej skupine je najvyššie," hovorí. "Nemožno povedať, že sú nadpriemerní, ale nedá sa ani povedať, že by boli podpriemerní voliči. Z hľadiska účasti patria medzi priemer a možno mierny nadpriemer," dodal Haulík s tým, že záleží od veku voliča. "Ti najstarší volia menej, ale kategória od 60 do 70 rokov patrí medzi aktívnych voličov," uzavrel.

SITA/para