VOĽBY: Referendum o jazyku súčasne s voľbami nebude

2012. February 21. - 17:38 | Belföld

Referendum o tom, že slovenčina bude na Slovensku jediným úradným jazykom, sa neuskutoční súčasne s parlamentnými voľbami. SNS, ktorá podpisy na vypísanie referenda zbiera, totiž prezidentskej kancelárii hárky neodovzdá včas. "Priznávame, že máme dosť veľkú chybovosť údajov v hárkoch.

Ústredie momentálne vyčiarkuje neplatné kolónky, chceme mať istotu, že odovzdáme 350-tisíc platných podpisov," povedal dnes pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu národniarov Rafael Rafaj.

Rafaj sa nádeja, že prezidentskej kancelárii odovzdajú podpisy občanov pred voľbami, ďalší postup je v rukách prezidenta. Uvedomuje si, že v povolebnom období bude spoločnosť vnímať ako prioritné iné politické a sociálne otázky, ale za dôležitú považuje aj jazykovú tému. Predseda klubu pripúšťa, že ak by sa SNS dostala do vlády a partnerov presvedčila, aby sa úprava jazykového zákona dostala do Programového vyhlásenia vlády, referendum sa napokon konať ani nemusí. "Zbytočne by sme tlačili na pílu," podotkol.

Národniari chcú referendom dosiahnuť, aby bola slovenčina na celom území Slovenska jediným úradným jazykom. Podľa niektorých ústavných právnikov by bolo konanie takéhoto referenda v rozpore s ústavou, pretože tá plebiscit o základných ľudských právach a slobodách vylučuje. Slovenský ústavný text zároveň používanie menšinových jazykov v úradnom styku radí v 34. článku medzi základné ľudské práva a slobody. Prezident Ivan Gašparovič sa k problematike nevyjadruje, podľa hovorcu Mareka Trubača sa prezident vyjadrí, keď dostane hárky.

sita/para