Rozpočet: prezident dostane viac

2012. October 10. - 12:46 | Belföld

Kabinet Roberta Fica dnes schválil svoj prvý návrh rozpočtu. Ten počíta so znížením deficitu verejných financií v budúcom roku na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Hotovostný deficit štátneho rozpočtu by mal pritom oproti schválenému rozpočtu na tento rok v budúcom roku klesnúť o vyše 600 mil. eur. Kým tento rok je rozpočtovaný schodok na úrovni 3,675 mld. eur, pre budúci rok rezort financií navrhuje deficit na úrovni 3,059 mld. eur. Celkové rozpočtované hotovostné príjmy štátu pritom rastú o 552 mil. eur na 14,177 mld. eur pri poklese celkových rozpočtovaných výdavkov o 65 mil. eur na 17,235 mld. eur.

Ako po schválení rozpočtu uviedol na tlačovej konferencii premiér Robert Fico, návrh rozpočtu je absolútne reálny, garantuje Slovensku miesto v jadre Európy a je pripravený reagovať na rôzne krízové javy. Cestou do Európy je podľa neho predovšetkým stlačenie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu. "Išli sme cestou, ktorú sme si na začiatku veľmi jasne zadefinovali. Predovšetkým konsolidujeme a budeme konsolidovať na úkor bánk, monopolov a veľkých firiem. Odmietli sme zvyšovanie DPH, touto cestou vláda nepôjde,“ vyhlásil Fico, ktorý zároveň vyzval opozíciu, aby bola pri prerokúvaní rozpočtu v parlamente reálna, aj keď od nej očakáva "ľudovú umeleckú tvorivosť". "Oznamujem aj opozícii, 2,94 % je cesta Slovenska do Európy,“ dodal.

Celkovo by tak mala verejná správa na Slovensku v budúcom roku hospodáriť s deficitom na úrovni 2,9 % hrubého domáceho produktu, čím by sa naplnil cieľ vlády stlačiť deficit v budúcom roku pod maastrichtské 3 %. Príjmy verejnej správy sa rozpočtujú na úrovni 25,7 mld. eur pri výdavkoch 27,886 mld. eur. Rozpočtovaný schodok rozpočtu verejnej správy vo finančnom vyjadrení tak predstavuje 2,187 mld. eur. Pre ďalšie roky plánuje rezort financií pokračovať v znižovaní schodku na 2,4 % výkonu ekonomiky v roku 2014 a na 1,9 % o rok neskôr.

Navrhovaný deficit štátneho rozpočtu je tak ešte o vyše 250 mil. eur nižší, ako v pôvodnom návrhu z augusta. Navrhované príjmy totiž stúpli o 580 mil. eur na 14,18 mld. eur a výdavky sa oproti pôvodnému návrhu zvýšili o vyše 320 mil. eur na úroveň 17,24 mld. eur. Ministerstvo do rozpočtu započítalo aj ďalšie konsolidačné opatrenia, ako aj niektoré výdavky.

Minister financií Peter Kažimír po schválení rozpočtu vyhlásil, že rozpočet je postavený aj na prípadné zhoršenie ekonomického prostredia. Zahŕňa totiž v sebe rezervu na možné zhoršenie makroekonomického vývoja v sume vyše 530 mil. eur, z ktorej časť je z príjmov z výstupu sporiteľov z druhého piliera. "Je to novinka pri stavbe rozpočtu. Vnímam to ako zodpovedný návrh," povedal Kažimír, podľa ktorého je navyše návrh veľmi konzervatívny v rozpočtovaní výdavkov. Po odpočítaní rezervy a niektorých legislatívnych dopadov podľa neho pritom rozpočtové výdavky medziročne klesajú o 4 %.

Navyšovanie výdavkov niektorých rezortov podľa Kažimíra súvisí v mnohých prípadoch s finančným zabezpečením zákonných povinností a mnohé zvyšovania výdavkov sú podmienené tiež zvýšením príjmov jednotlivých rozpočtových kapitol. Na priority podľa neho veľa nezostalo. "Žiaden z mojich kolegov nie je spokojný. Majú oprávnené požiadavky, v tomto momente im však nevieme vyjsť v ústrety,“ povedal.

SITA

Tags: rozpočet