GLVÁČ: Je načase doriešiť vytvorenie spoločnej bojovej skupiny V4

2013. March 6. - 19:53 | Belföld

Je najvyšší čas, aby krajiny V4 prijali konečné rozhodnutia o odstránení problémov, ktoré sprevádzajú vytvorenie spoločnej bojovej skupiny. Uviedol to minister obrany SR Martin Glváč na dnešnom rokovaní ministrov obrany krajín V4 v Poľskej republike.

"Značka V4 je veľmi dôležitá a mala by zostať zachovaná. Je však najvyšší čas informovať o ponuke na spoluprácu krajiny, ktoré prejavili záujem. Mrzí ma, že v tomto smere nedošlo v poslednom období k žiadnemu viditeľnému pokroku," povedal šéf slovenského rezortu obrany. Zároveň však ocenil, že sa dnešné rokovanie konalo aj za účasti francúzskeho ministra obrany a nemeckého štátneho tajomníka.

Pripravovaná bojová skupina Európskej únie je podľa ministra Glváča vlajkovým projektom tohto regionálneho zoskupenia a je dôležité, aby bol tento projekt úspešný. "Mali by sme však začať pozerať za horizont roku 2016 a pokúsiť sa identifikovať nasledujúci krok – ďalší veľký a politicky viditeľný projekt s reálnym efektom na naše obranné spôsobilosti a interoperabilitu," uviedol minister. Podľa jeho slov by mali krajiny myslieť aj na to, ako spraviť túto skupinu alebo aspoň niektoré jej komponenty dlhodobými. Ďalšou z tém, ktorej sa dnes venovali ministri obrany krajín V4, Nemecka a Francúzska, bola príprava Európskej rady, ktorá sa má uskutočniť v decembri 2013. Zameraná má byť na rozvoj európskych obranných a vojenských spôsobilostí. "Doteraz bola obrana v Európe iba terčom úsporných opatrení. Dúfam, že zasadanie Európskej rady oživí diskusiu o tejto problematike a dá silný rozvojový impulz," zdôraznil minister Glváč.

Glváč dnes v Poľskej republike podpísal s poľským rezortným kolegom aj bilaterálne memorandum o spolupráci slovenských a poľských špeciálnych síl. Ministri krajín V4 zároveň podpísali dokument Letter of Intent, ktorým krajiny V4 formalizujú svoj zámer vytvoriť v roku 2014 spoločnú bojovú skupinu EÚ krajín V4, ktorá by mala byť v pohotovosti v prvom polroku 2016 a s Poľskom ako vedúcou krajinou.

SITA