Vláda podľa R. Kaliňáka nechystá zmeny v oblasti interrupcií

2013. December 12. - 16:33 | Belföld

Vláda SR sa zlepšovaním podmienok pre rodiny snaží vytvárať takú atmosféru, aby sa ženy slobodne rozhodli priviesť dieťa na svet. Pri interrupciách sa v slovenskom zdravotníctve nezavádzajú žiadne zmeny a v platnosti je doterajší model. Počas parlamentnej Hodiny otázok to dnes povedal podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý odpovedal za premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Poukázal aj na klesajúci trend interrupcií, ich počet podľa Kaliňáka od začiatku 90. rokov klesol o 83 percent.

Kaliňák odpovedal na otázku opozičného poslanca Richarda Vašečku (OĽaNO), ktorý sa pýtal na kroky vlády v prospech ochrany nenarodených detí. "K spoločnej ochrane matky a ešte nenarodeného dieťaťa smeruje politika vlády v rodinnej, zdravotnej, pracovnoprávnej, školskej, ako aj v ďalších oblastiach," vyhlásil vicepremiér. Pripomenul, že ochranu nenarodeného dieťaťa rieši aj ústava. "Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením," citoval.

Vašečka sa ho tiež spýtal, či vláde vyhovuje "status quo", a teda nemieni nič meniť. Kaliňák odpovedal, že priestor vidí v oblasti výchovy a prevencie. Podľa neho treba tiež vytvárať dobré sociálne podmienky pre to, aby pri rozhodovaní o umelom prerušení tehotenstva nezaznievala otázka ekonomického faktora.

tasr