Senát ŠTS nariadil predviesť Petra Tótha na pojednávanie v kauze Kuciak

2022. September 19. - 11:59

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku nariadil policajtom predviesť svedka Petra Tótha na pondelkové pojednávanie na 11.30 h. Expríslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) napriek predvolaniu neprišiel v pondelok svedčiť v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice a v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

Senát ŠTS nariadil predviesť Petra Tótha na pojednávanie v kauze Kuciak
Foto: TASR

Tóth na sociálnej sieti už skôr avizoval, že odmietne prísť vypovedať. Ako jeden z dôvodov uviedol, že súd verejne komunikoval okolnosti, prečo na jar neprišiel na výsluch.

ŠTS rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice. Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia okrem Tomáša Szabóa, ktorý bol vylúčený na samostatné konanie, obžalobe štyri osoby - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragic.

V pondelok pred senátom ŠTS vypovedal svedok Marián Markovič. Uviedol, že Zoltánovi Andruskóovi, ktorý je v prípade vraždy Jána Kuciaka právoplatne odsúdený, poskytoval v minulosti pôžičky. Podľa jeho názoru nie je možné, že by Zoltán Andruskó niekomu požičiaval peniaze. S Alenou Zsuzsovou má dcéru. Vyhlásil, že obžalovaná bola "bez peňazí, nemala nič". Keď ju vzali do väzby, z médií sa dozvedel, že dcéra má mať krstného otca Mariana Kočner a ten jej má finančne pomáhať. Myslí si, že to nie je pravda. Výpoveď svedka podľa Mariana Kočnera dokazuje, že je Zoltán Andruskó klamár.

Druhý svedok Jozef Dučák vypovedal pred súdom už v januári 2020. Vtedy uviedol, že biely mercedes zháňal pre produkciu relácie Na pranieri, v ktorej Marian Kočner kritizoval novinárov. Exsiskár Tóth v minulosti vyhlásil, že auto malo byť v skutočnosti pre Alenu Zsuzsovú ako darček pre krstnú dcéru Mariana Kočnera. Biely mercedes našli policajti u Aleny Zsuzsovej počas jej zadržania v Komárne.

TASR