Situácia v nemocniciach je vážna, obmedzili už bielu medicínu 

2021. November 16. - 10:38

Situácia v slovenských nemocniciach je veľmi vážna. Kapacity pre pacientov s ochorením COVID-19 sa rýchlo zapĺňajú. V nemocniciach je aktuálne viac ako 2800 pacientov. Pred utorkovým rokovaním vlády to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že je už iba malý počet lôžok pre pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Situácia v nemocniciach je vážna, obmedzili už bielu medicínu 
Foto: TASR

Minister dal príkaz na obmedzenie bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov. Avizuje, že na rokovanie prichádza s razantnými a riešeniami, ktoré by mali túto situáciu zvrátiť.

"Dostávame sa do zlomového bodu, keď situáciu musíme riešiť. Najkritickejšia situácia je v regiónoch s najnižším percentom zaočkovaných proti COVID-19,"

povedal minister.

V spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu a v ich kraji nie sú na to kapacity, prevážajú do iných nemocníc.

"V regiónoch na východe Slovenska sme požiadali aj niektoré špecializované ústavy, aby pripravili kapacity pre pacientov s COVID-19. Pripravujeme tiež zapojenie mimorezortných zdravotníckych zariadení,"

spresnil Lengvarský.

Minister dal pokyn, aby nemocnice v najviac postihnutých regiónoch reprofilizovali lôžka aj nad rámec pôvodne stanovenej maximálnej tretej fázy kapacity. Ministerstvo zdravotníctva deklaruje, že situáciu pozorne koordinuje v spolupráci s nemocnicami a samosprávnymi krajmi.

Aktuálne je podľa rezortu na celom Slovensku voľných len 20 lôžok pre nových pacientov, ktorí by potrebovali podporu umelej pľúcnej ventilácie. Pre nových pacientov, ktorí nepotrebujú kyslíkovú podporu, je voľných približne 600 lôžok.

TASR