Školáci si počas roka oddýchnu počas viacerých prázdnin, chýbať budú tie polročné

2022. September 5. - 13:16

Žiaci základných a stredných škôl, ktorí sa do školských lavíc vrátili v pondelok, si v školskom roku 2022/2023 oddýchnu okrem víkendov a štátnych sviatkov aj počas prázdnin. Tento rok však budú chýbať polročné prázdniny, ktoré boli zrušené. Ako prvé školáci absolvujú jesenné prázdniny, tie budú od 28. do 31. októbra, žiaci sa do lavíc vrátia v stredu 2. novembra.

Školáci si počas roka oddýchnu počas viacerých prázdnin, chýbať budú tie polročné
Foto: TASR

Posledný deň vyučovania pred vianočnými prázdninami absolvujú školáci vo štvrtok 22. decembra. Učiť sa začnú opäť až v roku 2023, a to v pondelok 9. januára.

Po týchto prázdninách po minulé roky nasledovali tradične jednodňové polročné prázdniny. Tie však tento rok prvýkrát nebudú, ministerstvo školstva ich zrušilo. Trvanie polročných prázdnin neprinášalo podľa rezortu školstva žiadne pozitívne vplyvy na žiakov v školách. Z aplikačnej praxe podľa ministerstva vyplýva, že polročné prázdniny nepostačujú na regeneráciu žiakov a javia sa ako problematické, či už pre zamestnancov škôl, alebo pre zákonných zástupcov žiakov.

Jarné prázdniny absolvujú ako prví žiaci Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja v termíne od 20. do 24. februára. Nasledovať bude voľno pre deti z Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja od 27. februára do 3. marca. Ako poslední si užijú voľno počas jarných prázdnin žiaci z východného Slovenska v Prešovskom a Košickom kraji, a to v termíne od 6. do 10. marca.

Pred letom si žiaci ešte oddýchnu počas veľkonočných prázdnin. Školáci budú od školy oddychovať od 6. do 11. apríla, do školských lavíc sa vrátia opäť v stredu 12. apríla.

Odmenou za celoročné úsilie budú pre školákov dva mesiace voľna v lete. Od školských povinností si oddýchnu od 1. júla do 31. augusta. Školský rok 2023/2024 sa začne v pondelok 4. septembra.

Harmonogram prázdnin zverejňuje na svojej webovej stránke minedu.sk Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

TASR