Slováci počas decembra najčastejšie zomierali na choroby obehovej sústavy

2022. January 26. - 10:53

Najčastejšími príčinami úmrtí na Slovensku boli počas uplynulého decembra choroby obehovej sústavy. Tie tvorili 36 percent úmrtí z celkového počtu 7500. Na tieto choroby zomrelo v decembri tiež o niečo viac ľudí ako v porovnateľnom období v predošlých piatich rokoch, dlhodobo je to najčastejšia príčina úmrtí v SR. V stredu o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Slováci počas decembra najčastejšie zomierali na choroby obehovej sústavy
Foto: TASR/AP

Na následky infekcie COVID-19 zomrelo v decembri 1584 osôb, čo predstavuje vyše 21 percent zo všetkých zomretých. Infekcia COVID-19 tak bola druhou najčastejšou príčinou zo všetkých úmrtí.

"Tretia vlna pandémie naberala na sile aj v poslednom mesiaci minulého roka, keď ochoreniu COVID-19 podľahlo takmer 1600 osôb, čo bolo o sto obetí viac ako v novembri 2021. Počet obetí bol však o štvrtinu nižší ako v decembri 2020,"

priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Viac ako tri štvrtiny obetí ochorenia COVID-19 boli seniori nad 65 rokov, ktorých zomieralo o tretinu menej ako v decembri 2020. Medziročne horšia situácia bola u ľudí v produktívnom veku (od 15 do 64 rokov), obetí novej infekcie bolo o 13 percent viac ako pred rokom.

Na regionálnej úrovni mal nový koronavírus najvyšší podiel na príčinách úmrtí v Trenčianskom kraji (30 percent úmrtí) a najnižší v Nitrianskom kraji (16 percent úmrtí).

Treťou najčastejšou príčinou úmrtí boli v decembri choroby dýchacej sústavy, na ktoré zomrelo 1100 ľudí a tvorili 15-percentný podiel z celkového počtu zomretých. "Aj december 2021 potvrdil vysoké nárasty týchto úmrtí v porovnaní s predošlými piatimi rokmi, zomrelo až trojnásobne viac ľudí, ako priemerne zomieralo v rovnakom mesiaci predchádzajúcich piatich rokov," spresnil ŠÚ.

Na štvrtom mieste boli v poslednom mesiaci roka nádory, ktoré tvorili 15 percent zo všetkých úmrtí. Na nádorové ochorenia, s výnimkou septembra a októbra, zomieralo od začiatku roka 2021 menej ľudí, ako je päťročný priemer.

TASR