SR by mohlo uzatvoriť hranicu s Ukrajinou, hromadné podujatia sa obmedzia

Slovensko by mohlo uzavrieť svoju hranicu s Ukrajinou. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu. Po rokovaní Pandemickej komisie vlády SR to avizoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Opatrenie navrhne ústrednému krízovému štábu SR. Na zoznam takzvaných červených krajín pribudne Česko. Študenti tiež majú nosiť rúška v škole minimálne do konca septembra. Opatrenia sa dotknú aj hromadných podujatí.

SR by mohlo uzatvoriť hranicu s Ukrajinou, hromadné podujatia sa obmedzia
Ilustračná fotka: András Á. Cséfalvay

"Chcem aj na tomto mieste poďakovať občanom SR za to, akým bravúrnym spôsobom zvládli prvú vlnu, pretože sme boli disciplinovaní a viac-menej sme tú bitku v prvej vlne vyhrali,"

uviedol šéf rezortu. Zdôraznil však, že pokiaľ nebude mať Slovensko vakcínu, akékoľvek nadmerné zhromažďovanie a úzke kontakty spôsobujú, že nový koronavírus sa efektívnejšie šíri. Ústredný krízový štáb odporúčal zvolať na pondelok (14. 9.).

Pri nákaze novým koronavírusom ide podľa jeho slov v jednej tretine o importované prípady, druhú tretinu majú na svedomí rizikové aktivity a zvyšok tvoria pacienti, ktorí sa dostali do kontaktu s ľuďmi z prvej alebo druhej skupiny.

Krajčí priblížil, že povinnosť nosiť rúška aj v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách by sa mala predĺžiť minimálne do konca septembra 2020. V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok vysoko odporúčané.

Medzi krajiny s nepriaznivou prognózou sa zaradia Rakúsko a Maďarsko.

Novými menej rizikovými, čiže zelenými krajinami, budú Švédsko, Bulharsko a Kanada. Zo 14 krajov je tu rizikových desať. Naopak, situácia sa zlepšila v Poľsku, kde je rizikovým už len región Malopoľsko. V susednom Česku je podľa jeho slov situácia oveľa vážnejšia ako v Rakúsku.

"Zo všetkých dát vychádza veľmi rizikovou krajinou Česká republika. Krajiny s nepriaznivou prognózou sú Rakúsko a Maďarsko s tým, že Rakúsko by už v súčasnosti splnilo podmienky červenej krajiny,"

komentoval a dodal, že ľuďom neodporúča cestovať do zahraničia.

Podmienky pre organizovanie hromadných podujatí sa majú na Slovensku od októbra opäť sprísniť.

V exteriéri sa ich v zelených okresoch bude môcť zúčastniť najviac 200 ľudí, v interiéri 100. V oranžových a červených okresoch budú môcť mať exteriérové podujatia 100 a interiérové 50 účastníkov.

Takáto situácia má byť aj v hlavnom meste Bratislava. Účasť na svadbách sa má obmedziť na 30 ľudí.

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch. Sprísnia sa aj podmienky pre športové kempy.

Krajčí zdôraznil, že situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 sa zhoršila.

Na zoznam červených zón bude patriť celý okres Bratislava a tiež okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa. Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.

Pandemická komisia vlády SR odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

TASR