Stančík bude iniciovať výbor, Žilinku sa chce pýtať na šírenie hoaxov

2022. September 17. - 10:52

Vyjadreniami generálneho prokurátora Maroša Žilinku o údajnom zničení hrobov ruských vojakov by sa mohol zaoberať Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR.

Stančík bude iniciovať výbor, Žilinku sa chce pýtať na šírenie hoaxov
Foto: polícia

Jeho zvolanie chce iniciovať poslanec Andrej Stančík (OĽANO). Žilinka avizoval prešetrenie zásahu do hrobových miest vojakov Ruskej cárskej armády v obci Ladomirová v Prešovskom kraji. Polícia označila informácie o zničení cintorína za hoax, ktoré šíri ruské veľvyslanectvo na Slovensku.

"Je zarážajúce, že pán generálny prokurátor šíri v čase vojny hoaxy agresora, ktorý nás má na zozname nepriateľov. Považujem to za neprípustné a budem iniciovať mimoriadny Zahraničný výbor NR SR, kde sa ho budem na tieto aktivity pýtať," uviedol v stanovisku Stančík.

Na Žilinku reagoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

"Toto je obrovská hanba. GP SR zdieľa na svojom profile falošnú propagandu, vytvorenú ruskou ambasádou v SR,"

napísal na sociálnej sieti.

Minister je presvedčený, že šéf Generálnej prokuratúry (GP) SR je "priamym nástrojom ruskej propagandy, ktorého kroky našej krajine veľmi ubližujú".

Vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) podotkla, že generálny prokurátor má chrániť občanov SR.

"Maroš Žilinka namiesto toho zdieľa nebezpečný hoax nepriateľského štátu, pričom občanovi Slovenska chodia vyhrážky a hrozby," skonštatovala. Opakovane sa podľa nej potvrdilo, že šéf GP svoju funkciu nezvláda a je potrebná zmena na jeho poste. "Mýli si výkon kompetencií s nebezpečnou proruskou politikou a oslabuje inštitúciu, ktorú má riadiť," uviedla na sociálnej sieti.

Ruská ambasáda zverejnila, že hroby dal starosta obce Ladomirová Vladislav Cuper bagrom zrovnať so zemou a že preto posiela diplomatickú nótu slovenskému rezortu diplomacie. Starosta reagoval, že to nie je pravda a hroby zostali naďalej na svojich miestach. Prešovská krajská polícia už informovala, že rieši vyhrážky starostovi a preverí i údajné zničenie hrobov.

Generálny prokurátor chce situáciu s cintorínom preveriť. "Po rozsiahlej generálnej rekonštrukcii vykonanej v roku 2014 bol vojnový cintorín obnovený, k starostlivosti o stav a udržiavanie hrobov vojakov však neznámy páchateľ pristúpil hanebným a neakceptovateľným spôsobom, ktorý nemôže zo strany orgánov činných v trestnom konaní ostať nepovšimnutý," napísal Žilinka na sociálnej sieti.

Avizoval, že bude predmetom prešetrenia, či "bezohľadným zásahom" do hrobových miest, v ktorých sú pochovaní vojaci, nedošlo k naplneniu znakov trestného činu hanobenia miesta posledného odpočinku.

TASR