ŠTS odročil proces s expolicajtom Jánom Kaľavským, v Bosne a Hercegovine požiadal o azyl

2022. November 29. - 11:44

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku odročil v utorok hlavné pojednávanie s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským na 7. a 8. marca 2023. Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Súd bude konať voči Jánovi Kalavskému ako proti ušlému. Výsluch by mohol absolvovať prostredníctvom telemostu.

ŠTS odročil proces s expolicajtom Jánom Kaľavským, v Bosne a Hercegovine požiadal o azyl
Ján Kaľavský

Obhajkyňa Eva Mišíková zdôraznila, že Ján Kaľavský sa nemohol osobne zúčastniť na utorkovom pojednávaní. "V Bosne a Hercegovine mu boli odňaté všetky doklady," povedala. Samosudca priblížil, že na obžalovaného je stále vydaný medzinárodný zatykač.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ladislav Masár zdôraznil, že odovzdanie dokladov nie je prekážkou pre návrat obžalovaného na Slovensko. Navrhol súdu, aby konal v tomto prípade ako proti ušlému. Samosudca tomuto návrhu vyhovel. "Boli splnené podmienky k tomu, že sa vyhýba trestnému konaniu pobytom v cudzine," zdôvodnil samosudca.

Mišíková navrhla súdu uskutočniť výsluch obžalovaného prostredníctvom videokonferencie. Samosudca reagoval, že sa pokúsia výsluch cez telemost zabezpečiť. Aj preto odročil pojednávanie až na marec 2023.

"Som spokojná s rozhodnutím súdu. Odročenie termínu hlavného pojednávania na marec je logicky odôvodnené časom, ktorý je potrebný na to, aby sa videokonferencia s obžalovaným mohla uskutočniť," podotkla obhajkyňa. Priblížila, že jej klient vinu odmieta.

Prokurátor podal na expolicajta obžalobu v januári. Podozrivý je z prezrádzania citlivých informácií z Policajného zboru, čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.

Podaná obžaloba sa týka viacčinného súbehu pokračovacieho zločinu prijímania úplatku s prečinom zneužívania právomoci verejného činiteľa a zločinu marenia spravodlivosti. Jána Kaľavského obvinili v septembri 2021.

TASR