ŠTS odsúdil exšéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča na 11 rokov nepodmienečne

2021. October 21. - 17:20

Bývalý šéf kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Gašparovič a bratislavský expolicajt Ladislav Vičan sú vinní z prijímania úplatku. Petra Gašparoviča odsúdil Špecializovaný trestný súd (ŠTS) na 11-ročný nepodmienečný trest. Vymeral mu aj peňažný trest 50.000 eur, v prípade nezaplatenia 15-mesačný náhradný trest. Tiež dvojročný ochranný dohľad.

ŠTS odsúdil exšéfa kontrarozviedky SIS Petra Gašparoviča na 11 rokov nepodmienečne

Bývalý policajt Ladislav Vičan dostal desaťročný nepodmienečný trest a peňažný trest 40.000 eur, v prípade nezaplatenia ročný náhradný trest. Prepadne mu aj automobil.

"Priamo pre seba a pre inú osobu žiadali a prijali úplatok, čin spáchali vo veľkom rozsahu," uviedla samosudkyňa Ružena Sabová.

Poukázala na to, že Peter Gašparovič žiadal od podnikateľa Dušana Bočkaya najmenej 350.000, pričom napokon prišlo k odovzdaniu 200.000 eur.

Rozsudok nie je právoplatný. Ladislav Vičan a Peter Gašparovič sa odvolali.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) odvolanie zvažuje. Rozhodnutie hodnotí pozitívne.

"Myslím si, že zodpovedá návrhu aj úvahám, ktoré boli predložené v obžalobe," vyhlásil. Obhajca Adrián Kucek sa s rozhodnutím nestotožňuje.

"Dôkazná situácia nepreukazuje, že skutok, ktorý bol predmetom obžaloby, sa stal," podotkol.

Peter Gašparovič a Ladislav Vičan mali podľa obžaloby napomôcť zrušeniu predbežného opatrenia vydaného Kriminálnym úradom finančnej správy (KÚFS), ktorý zablokoval obchodnej spoločnosti Bopal majetok. Rozhodnutie mali pomôcť zvrátiť prijatím úplatku 400.000 eur od šéfa spoločnosti Dušana Bočkaya, ktorý mali rozdeliť aj iným. Keďže predbežné opatrenie nezrušili, napokon malo prísť len k vyplateniu zálohy 200.000 eur.

V prípade dokázania viny pred súdom im hrozil trest odňatia slobody v trvaní od desať do 15 rokov. Obaja počas pojednávaní vyhlásili, že sú nevinní. Prokurátor žiadal 11-ročný nepodmienečný trest, tiež trest prepadnutia majetku.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: