ŠTS odsúdil Miroslava M. na 23 rokov za vraždu J. Kuciaka a M. Kušnírovej

2020. April 6. - 15:59

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) odsúdil Miroslava M. na 23-ročný trest odňatia slobody v maximálnom stupni stráženia za vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára. Pristúpil tak k mimoriadnemu zníženiu trestu pre jeho priznanie, spoluprácu a oľutovanie vrážd.

ŠTS odsúdil Miroslava M. na 23 rokov za vraždu J. Kuciaka a M. Kušnírovej
Foto: TASR

Na začiatku zdôvodnenia vymenovávala predsedníčka senátu okolnosti, ktoré viedli k samotnému odsúdeniu.

"Zavraždil dvoch ľudí vo veku 27 rokov. Boli to ľudia hodnotní. Išlo o ľudí, ktorí mali život pred sebou,"

uviedla na margo zavraždenej dvojice.

Pri Molnárovi nezabudla dodať, že v snahe o jeho olúpenie neurobil Miroslav M. žiaden krok smerujúci k tomu, aby ho nezavraždil a okradol napríklad v čase, keď nebude doma.

Obzvlášť sa sudkyňa zastavila pri vražde Kušnírovej, na ktorú Miroslav M. nedostal objednávku.

"Súd videl brutálnosť, neľudskosť, chladnokrvnosť pri zavraždení Kušnírovej,"

konštatovala Sabová v zdôvodnení rozsudku. Doplnila, že Miroslav M. neurobil nič preto aby pred Kušnírovou zatajil svoju identitu napríklad nasadením si kukly.

"Keď sa tam vyskytla, tak chladnokrvne zavraždil aj túto ženu. Mohol predvídať, že tam bola,"

reagovala Sabová na priebeh skutku z Veľkej Mače.

Predsedníčka vo svojom zdôvodnení myslela aj následok, ktorý bol konaním Miroslava M. spôsobený. Na margo zavraždeného novinára uviedla, že "chcel Slovensko očistiť od prevládajúcej korupcie". Miroslav M. podľa senátu tak konal priamo, v úmysle a s vopred uváženou pohnútkou.

Na druhej strane však pri pristúpení na mimoriadne zníženie trestu myslela na to, že Miroslav M. spolupracoval s orgánmi činnými v trestnom konaní. Doplnila tiež, že 23-ročný trest spôsobí, že bude pustený na slobodu krátko pred šesťdesiatkou. Počas znaleckého výsluchu znalec z oblasti psychológie konštatoval, že po veku 50 rokov sa agresivita u obžalovaného môže znižovať. Prihliadala aj na slová znalca o tom, že agresivita nie je dominantnou vlastnosťou Miroslava M.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: