ŠTS: Rozsudok vo veci Dušana Kováčika bude vyhlásený v pondelok

2021. September 18. - 10:39

Rozsudok vo veci obžalovaného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika bude vyhlásený v pondelok (20. 9.) po 16.00 h. Uviedla to sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamela Záleská.

ŠTS: Rozsudok vo veci Dušana Kováčika bude vyhlásený v pondelok
Foto: TASR

"Na dnešnom hlavnom pojednávaní boli prednesené záverečné reči a súd vyhlási rozsudok 20. septembra o 16.00 h,"

uviedla pre TASR hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Dušan Kováčik vo svojom poslednom slove v piatok na ŠTS v Pezinku uviedol, že je nevinný a nespáchal skutky, za ktoré je obžalovaný. Hlavné pojednávanie a dokazovanie bolo podľa neho ukončené predčasne. Ako tvrdí, veci neboli objasnené tak, ako mali byť a pojednávanie nebolo vedené objektívne.

"Som nevinný, tvrdil som to na začiatku, tvrdím to teraz a budem to tvrdiť aj na smrteľnej posteli,"

zdôraznil. Záverečná reč obžalovaného trvala takmer tri hodiny.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek navrhol v piatok uložiť Dušanovi Kováčikovi najmenej 13-ročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a trest prepadnutia majetku.

"Ide o dlhoročného najvyššieho predstaviteľa špecializovaného štátneho orgánu vytvoreného na potieranie organizovaného zločinu a korupcie,"

zdôvodnil prokurátor s tým, že Dušan Kováčik vo svojej funkcii konal opačne. Aj preto sa, ako tvrdí, priklonil k trestu, ktorý sa blíži k hornej hranici trestnej sadzby.

Obhajcovia Dušana Kováčik v piatok vyhlásili, že žiadajú bývalého špeciálneho prokurátora oslobodiť spod obžaloby v celom jej rozsahu. Argumentujú tým, že Dušan K. nemohol byť činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, keďže jej existencia nebola preukázaná. Spomenuli tiež aj o rozpory vo svedeckých výpovediach či podozrenia z manipulácie svedeckých výpovedí. Trestná vec Dušana Kováčika je podľa nich založená hlavne na výpovediach spolupracujúcich svedkov.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: