ŠTS vrátil prípad vraždy Krisztiána Madarásza späť do prípravného konania

2023. February 3. - 09:57

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku vrátil prípad vraždy "bieleho koňa" Krisztiána Madarásza späť do prípravného konania na došetrenie. Vo štvrtok popoludní vyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, ku ktorému sa pripojila aj obhajoba obžalovaných Františka Doru ml. a Ladislava Alföldiho.

ŠTS vrátil prípad vraždy Krisztiána Madarásza späť do prípravného konania
Krisztián Madarász (vľavo) a František Dora ml. - Fotky: Dávid Barak - Paraméter

"Počas hlavného pojednávania vyšlo najavo, že obžalovaní spáchali ešte ďalší skutok, ktorý je trestným činom," priblížila predsedníčka senátu ŠTS Pamela Záleská.

Obžalovaných v minulosti pred súdom usvedčoval na dlhoročný trest odňatia slobody odsúdený člen zločineckej skupiny sátorovcov Juraj Bugár. Na pojednávaní vyšlo najavo, že jeho opis skutku sa netýkal vraždy Madarásza, ale prípadu vraždy Daniela Jánošku. Obžalovaní sa pritom priznali k účasti na Madarászovej vražde.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vysvetlil, že vrátenie prípadu späť do prípravného konania predstavuje procesne najlepší a právne čistý spôsob, aby nedochádzalo k polemikám o zámene totožnosti skutku.

"Polícia bude mať dostatočný časový priestor, vzhľadom na ochotu obžalovaných, nájsť telesné pozostatky. Keďže obaja obžalovaní sú vo výkone trestu, nie je sa kam ponáhľať. Je lepšie to dôstojne vyšetriť a zažalovať obe vraždy v jednom konaní," povedal.

František Dora ml. i Ladislav Alföldi si už odpykávajú 25-ročné tresty väzenia. Spolu s nimi vlani právoplatne odsúdili na rovnako dlhý trest odňatia slobody aj exstarostu obce Dolný Chotár Františka Doru st. Na svedomí majú viaceré vraždy, ktorých účelom malo byť umlčanie "bielych koní", i ekonomickú trestnú činnosť.

Exstarosta bol odsúdený i za činnosť v prospech sátorovcov, ktorí mali mať na svedomí desiatky vrážd.

TASR