Sudkyňa rozhoduje o návrhu na vzatie policajného exprezidenta a ďalších do väzby

2020. December 6. - 09:54

Sudkyňa pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku začala v nedeľu po 7.30 h rozhodovať o návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) väzobne stíhať policajného exprezidenta Milana Lučanského a ďalších štyroch obvinených v rámci akcie Judáš.

Sudkyňa rozhoduje o návrhu na vzatie policajného exprezidenta a ďalších do väzby
Foto: TASR

Okrem policajného exprezidenta teda rozhoduje aj o návrhu na väzobné stíhanie pre osoby B. B., P. G., M. K. a L. V.

V rámci akcie Judáš bola obvinená aj dvojica osôb J. R. a D. Č. Tie vzala sudkyňa do väzby ešte v sobotu (5. 12.). Dôvodom väzby je v ich prípade obava z možného ovplyvňovania svedkov.

"Rozhodnutie nie je právoplatné, obvinení podali proti nemu sťažnosti a sťažnosť podal aj prokurátor proti neakceptovaniu preventívnej väzby u jedného z obvinených,"

spresnila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. O sťažnostiach rozhodne Najvyšší súd SR.

Polícia obvinila v rámci akcie Judáš osem osôb. Ide o ľudí, ktorí pôsobili a niektorí stále pôsobia vo vysokých funkciách Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby a Kriminálneho úradu finančnej správy.

Trestnej činnosti sa mali dopúšťať dlhodobo, a to minimálne v ôsmich skutkoch. Obvinenia sa týkajú prijímania úplatku, podplácania, založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a tiež ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti.

TASR