Testovanie: Bardejov: Na testovanie čakali ľudia od skorého rána

Od skorého rána čakalo približne 100 obyvateľov Bardejova pred Základnou školou na ulici Komenského, kde je jedno z odberných miest na testovanie na ochorenie COVID-19. Samotný odber sa začal s asi polhodinovým meškaním, tesne pred 8.00 h dorazila časť materiálu.

Testovanie: Bardejov: Na testovanie čakali ľudia od skorého rána
Foto: TASR – Milan Kapusta

"Vyvinuli sme maximálne úsilie, aby úlohy, ktoré na nás boli kladené, či už zo strany štátnych orgánov alebo ministerstva obrany, aby sme ich so cťou splnili,"

uviedol pre TASR hovorca mesta Štefan Hij.

Pre problémy s materiálom sa podľa jeho slov nezačalo s testovaním na sídlisku Vinbarg, v areáli spojenej školy Juraja Henisha a v Dlhej Lúke, kde malo byť mobilné odberné miesto. Celkovo je v meste 14 odberných miest.

Vo štvrtok (22. 10.) evidovali necelých 50 dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov, tak by podľa neho nemal byť problém s konaním testovania.

"Podľa našich údajov, by testovaniu malo podliehať, ak teda rátame, že sú to obyvatelia starší ako desať rokov, viac ako 28.000 ľudí.”

Bardejov má celkovo približne 32.000 obyvateľov.

"Pripravovali sme sa v súčinnosti s mestom a po konzultácii s hygienou a armádou. Pripravili sme samostatným vchodom vstup, dve odberné miesta a samostatný výstup. Vo štvrtok sa to trocha zmenilo, armáda nám oznámila, že máme pripraviť priestory na testovanie vonku. Pozháňali sme si prístrešky, posťahovali nábytok a dnes ráno sme spolu s armádou pripravili priestory na testovanie vonku,"

doplnil riaditeľ Základnej školy na Komenského ulici Ján Mika s tým, že očakávajú približne 5500 ľudí.

"Prišiel som skôr, lebo keď tu budú ľudia do 19.00 h, nebude to podľa mňa hygienické. Prišiel som preto, aby som nenakazil rodičov, ktorí sú starší. Dúfam, že budem mať negatívny test,"

povedal Bardejovčan Dušan Dlugoš.

"Sme prišli trocha neskôr, lebo manžel má na nohách protézy. Chceme vedieť, či sme pozitívni alebo negatívni. Obavy nemám, nestretla som sa s nikým, kto by mal pozitívny test,"

dodala obyvateľka Bardejova Alžbeta Micanová.

TASR