ÚVZ: Povinnosť nosenia rúška na školách sa predlžuje do 1. októbra

Povinnosť nosiť rúška na školách sa predlžuje do 1. októbra. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré je účinné od pondelka. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.

ÚVZ: Povinnosť nosenia rúška na školách sa predlžuje do 1. októbra
Foto: TASR

„Rozhodli sme sa pre tento krok z dôvodu ochrany zdravia a zabránenia šírenia vírusu medzi žiakmi. Hoci nosenie rúška je na prvom stupni dobrovoľné, aj najmenším ho odporúčam a prosím rodičov o edukáciu detičiek a vysvetlenie dôležitosti nosenia rúška,“

povedal k téme minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).

Povinnosť preventívneho nosenia rúšok platí pre pedagógov a odborných zamestnancov, žiakov druhého stupňa základných škôl a študentov stredných škôl v rámci vyučovania. Rúška v triedach nie sú povinné pre mladšie deti, teda tie, ktoré navštevujú predškolské zariadenia a prvý stupeň základných škôl. Povinné nosenie rúšok platí aj pre pedagógov, odborných zamestnancov a všetkých žiakov v interiérových priestoroch, s výnimkou času potrebného na konzumáciu jedál a nápojov.

Výnimky majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím. 

"K žiakom s chronickými ochoreniami dýchacích ciest s dychovou nedostatočnosťou a kožnými ochoreniami tváre, ktorým by nosenie rúška dlhší čas mohlo spôsobovať záťaž, odporúčame pristupovať individuálne, najvhodnejšie po konzultácii s ošetrujúcim lekárom," 

dopĺňa ÚVZ SR.

TASR