V procese so starostom Dolného Chotára vypovedal jeho bývalý spoločník

V procese so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol. v kauze viacerých vrážd vypovedal vo štvrtok poškodený podnikateľ Jozef K.

V procese so starostom Dolného Chotára vypovedal jeho bývalý spoločník
Foto archív: Parameter

Svedok poznal Františka Doru približne 20 rokov. Spolupracovali v oblasti pohonných látok. Starosta mu najprv platil, potom prestal a jeho dlh sa voči svedkovi vyšplhal až na 250.000 až 300.000 eur. Sumu sa podnikateľ snažil súdne vymáhať. Potom sa od svojho spoločníka dozvedel, že starosta ho chce nechať zlikvidovať.

"Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Neskôr sa naša spolupráca 'vyvŕbila' do takého stavu, že sedíme na súde," 

vypovedal. 

Ďalší termín procesu je naplánovaný na 10. marca. Na štvrtkový proces eskortovali Františka Doru a jeho syna Františka Doru mladšieho. Ďalší dvaja spoluobžalovaní dali súhlas svojim obhajcom na pojednávanie v ich neprítomnosti.

V kauze František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav Alföldi a Roland Szamaránszkyčelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Vraždy si mal objednávať František Dora, aby umlčal tzv. biele kone. Niektoré svoje obete zastavili pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju zaškrtili.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Gang sátorovcov mal mať na svedomí viac ako 80 ľudských životov.

TASR