V Záporožskej jadrovej elektrárni horelo, ovládli ju ruskí vojaci

2022. March 4. - 09:13

Záporožskú jadrovú elektráreň na juhovýchode Ukrajiny, v ktorej v noci na piatok horelo, ovládli ruskí vojaci. S odvolaním sa na vyjadrenie ukrajinských činiteľov o tom informovala agentúra AP.

V Záporožskej jadrovej elektrárni horelo, ovládli ju ruskí vojaci
Foto: TASR/AP

Požiar, ktorý podľa Kyjeva vypukol v dôsledku ruského ostreľovania, sa podarilo ráno uhasiť. Vojenská správa Záporožskej oblasti krátko na to uviedla, že elektráreň ovládli ruské vojenské sily. V zariadení sa však podľa ukrajinskej armády naďalej nachádza obslužný personál, ktorý dohliada na jeho bezpečnú prevádzku. Zatiaľ nie je jasné, či si ruské ostreľovanie vyžiadalo obete.

Časť reaktoru číslo 1 je síce poškodená, ale toto nepredstavuje bezpečnostnú hrozbu, dodala vojenská správa.

"Systémy a prvky dôležité pre bezpečnosť jadrovej elektrárne sú v prevádzkovom stave," uviedol podľa stanice Sky News ukrajinský štátny inšpektorát pre jadrovú reguláciu. "Zmeny v hladinách radiácie zatiaľ neboli zaznamenané," dodal.

Požiar v areáli Záporožskej jadrovej elektrárne sa podarilo uhasiť

Požiar, ktorý v noci na piatok vypukol v Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny, sa hasičom podarilo uhasiť. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na ukrajinskú záchrannú službu. Podľa Kyjeva požiar vypukol v dôsledku ruského ostreľovania tohto objektu.

Záchranná služba oznámila, že jej jednotkám sa požiar podarilo uhasiť o 6.20 h miestneho času (5.20 h SEČ). Záchranári už predtým uviedli, že do hasenia požiaru výcvikovej budovy mimo komplexu hlavného reaktora bolo nasadených 40 ľudí a desať vozidiel. Požiar si nevyžiadal žiadne obete na životoch.

Záchranné zložky predtým upozornili, že ruské jednotky im bránia dostať sa k požiaru v elektrárni.

AFP s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa informovala, že bezpečnosť Záporožskej jadrovej elektrárne na juhovýchode Ukrajiny je nateraz zaistená.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) na Twitteri uviedla, že bola informovaná ukrajinským jadrovým regulátorom, že v zmienenej elektrárni nedošlo k zvýšeniu radiácie a požiar nezasiahol jej "zásadné" zariadenia.

Predstaviteľ úradu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského oznámil, že reaktory nie sú poškodené a úroveň radiácie je normálna. Predstaviteľ hovoril pod podmienkou anonymity, nakoľko nemá oprávnenie hovoriť o tejto veci verejne, píše agentúra AP.

V Záporožskej jadrovej elektrárni vypukol požiar

V Záporožskej jadrovej elektrárni na juhovýchode Ukrajiny vypukol požiar v dôsledku útoku ruských jednotiek. Informovali o tom agentúry AFP a AP s odvolaním sa na hovorcu elektrárne, podľa ktorého ostreľovanie začalo v piatok skoro ráno.

"V dôsledku ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne ruskými jednotkami vypukol požiar,"uviedol hovorca Andrij Tuz vo videu zverejnenom na sociálnej sieti Telegram.

"Požadujeme zastavenie paľby ťažkými zbraňami," povedal Tuz, ktorý zároveň varoval, že hrozí reálne jadrové nebezpečenstvo.

Hovorca podľa AP s odvolaním sa na ukrajinské médiá ďalej uviedol, že granáty dopadali priamo na elektráreň a horí jeden zo šiestich blokov zariadenia. Ten nie je v súčasnosti prevádzke, ale vnútri je jadrové palivo, povedal

"Ruská armáda strieľa zo všetkých strán na Záporožskú jadrovú elektráreň, najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Požiar už vypukol. Ak nastane výbuch, bude 10-krát väčší ako Černobyľ! Rusi musia OKAMŽITE zastaviť paľbu, umožniť prístup hasičom, zriadiť bezpečnostnú zónu!"napísal na Twitteri ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Záporožská jadrová elektráreň produkuje štvrtinu elektriny vyrábanej na Ukrajine. Elektráreň sa nachádza pri meste Enerhodar na brehu rieky Dneper.

TASR